Yangınlar, göçmenler, yoksulluk!

Yangınlar, göçmenler, yoksulluk!

Ülkemiz İçin Kaygılıyız!

Hataylı Sanatçılar, Heykeltıraş Mehmet Aksoy ile Müzisyen Hilmi Yarayıcı’nın da aralarında olduğu ‘Sanatçılar Girişimi’, yaptığı yazılı açıklamada, ülkede yaşanan yangın, göçmen sorunu ve yoksulluk konularına dikkat çekti, başlattıkları imza kampanyası ile de bir şeyin altını özenle çizdi.

‘Sanatçılar Girişimi’ adı altında bir araya gelen çok sayıda isim “Ülkemiz için kaygılıyız!” mesajı verdi. Yoksulluk ve işsizliğin dibe vurduğu hatırlatılan metinde, “Şu günlerde ülkemizi kasıp kavuran yangın felâketinde görüldüğü gibi, yönetim, hiçbir sorumluluk kabul etmemekte, toplumun gözünün içine bakarak sorumluluğu başka kurumların üzerine atmada çekince görmemekte, toplum, bütün bireyleri ve kurumlarıyla gerçek dışı, kabul edilemez bir ortama ve bir alt üst oluşa doğru sürüklenmektedir” sözlerine yer verildi.
Hataylı Heykeltıraş Mehmet Aksoy ve yine Hataylı Müzisyen Hilmi Yarayıcı’nın da aralarında olduğu Sanatçılar Girişimi tarafından yapılan açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:
“Yaşanmakta olan bir başka felâket, özellikle Afganistan üzerinden dalga dalga gelmekte olan genç erkek topluluklardır. Bu yasa dışı göç olgusunun, ülkemizin laik, demokratik, yurtsever yurttaşlarına, nüfusumuzun büyük çoğunluğuna karşı, olası bir milis güç oluşturma hazırlığı olduğu, ülkemizin geleceği için kaygı duymakta olan kesimlerce açıkça dile getirilmektedir. Bu göçmenlerin nerede konuşlandırıldıkları, ne yapmakta oldukları, nasıl bir yaşam sürdürdükleri, yanıtını beklediğimiz bir sorudur.
Yoksulluk, işsizlik dibe vurmuş durumdadır. Tarihinin hiçbir döneminde köle olmamış, sömürgeleşmemiş bir milletin çocukları olarak, paramızın dünya ölçeğinde baş döndürücü bir hızla değer kaybettiği günümüzde, başımız ister istemez öne eğilmiştir.
Euro, Dolar ve benzer para birimlerinin geçerli olduğu ülkelerin düşük düzeyde gelir sahibi yurttaşları, bir sömürgeye gelir gibi, ülkemizde keyif sürmeye gelirlerken, düşük ve orta düzeyde gelir sahibi Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları ise başka ülkelere seyahat olanaklarını bütünüyle yitirmiş durumdadır.
Gençliğimiz, umutsuzluk içinde çırpınmakta, ilk fırsatta ülkeyi tek etmeye can atmaktadır. Başta CHP olmak üzere, muhalefetin çırpınışlarını görmekle birlikte, toplum; daha etken, daha güven ve cesaret verici, sözden çok eyleme dönük etkinliklerin beklentisi içindedir.
Bizler; yazarlar, şairler, ressamlar, müzisyenler, sinema ve tiyatro sanatçıları, heykeltıraşlar, sanat ve kültürün her dalından sanat insanları, ülkemizin geleceği için büyük kaygı içindeyiz. Muhalefetin, demokrasi ve sosyal adalet için mücadelesine bütün olanaklarımızla katkı vermeye ve bu uğurda her türlü öz veriye hazırız.
Kamuoyu yoklamalarında destek oyları giderek düşmekte olan tek kişi yönetimini sona erdirecek genel seçimlerin güven içinde yapılmasının sağlanması için şimdiden önlemler almak, bu konuda toplumda güven duygusunu somut adımlar ve örneklerle güçlendirmek , tek adam yönetiminin seçimlere ve şimdiden belli olduğu söylenebilecek sonuçlarına yönelik olası planlarını ve hesaplarını açığa çıkarmak gerekiyor.
Sanatçılar Girişimi, bu konuda açıklama ve uyarılarını, ülkemiz için kaygılarımızı, sadece bildirilerle değil, anayasal yurttaşlık haklarımızı sonuna kadar kullanarak; toplantılar, gösteriler, etkinlikler yoluyla da sürdürmek kararındadır.
Dünya tarihinin en büyük devrimlerinden birinin, demokrasi ve çağdaşlık devriminin ürünü olan Türkiye Cumhuriyetini korumak için cesaretle, kararlılıkla, bütün bir ulusça el ele, omuz omuza olmamız, yaşamsal görevimizdir.”
-İMZA DESTEĞİ-
Açıklamada imzası olan sanatçıların isimleri ise şöyle:
Mehmet Aksoy (Heykeltıraş), Erdal Alova (Şair), Erendiz Atasü (Yazar), Hikmet Altınkaynak (Yazar), Erdal Atabek (Yazar), Orhan Aydın (Oyuncu), Rutkay Aziz (Oyuncu – Yönetmen), Edip Akbayram (Müzisyen), Ayten Akbayram (Seramik Sanatçısı), Nazım Alpman (Yazar), Feridun Andaç (Yazar), Mahmut Kemal Arslan (Ressam), Bedri Baykam (Ressam), Sibel Baykam (Yazar), Ataol Behramoğlu (Şair – Yazar), Nihat Behram (Şair – Yazar), Nevra Bucak (Yazar), Salih Bolat (Şair), Uğur Büke (Çevirmen), İbrahim Baştuğ (Şair), Mazlum Beyhan (Çevirmen), Gülsüm Cengiz (Yazar), Nevzat Çelik (Şair – Yazar), Numan Çakır (Oyuncu), Füsun Demirel (Oyuncu), Melike Demirağ (Oyuncu – Müzisyen), Gültekin Emre (Şair), Haydar Ergülen (Şair), Ünal Ersözlü (Şair), Müjdat Gezen (Oyuncu-Yönetmen), Salih Güney (Sinema Sanatçısı), Yaşar Gündem (Oyuncu – Yönetmen), Murat Havan (Ressam), Heval (Müzisyen), Meriç Hızal (Heykeltıraş), Barış İnce (Yazar), Ekrem Kahraman (Ressam), Hidayet Karakuş (Şair – Yazar), Tuğrul Keskin (Şair), Fazilet Kendirci (Ressam), Arif Keskiner (Yapımcı), Tevfik Kızgınkaya (Yazar), Orhan Kurtuldu (Oyuncu), Macit Koper (Oyuncu), Zülfü Livaneli (Müzisyen – Yazar), Ayşe Emel Mesçi (Oyuncu-Yönetmen), Mehtap Meral (Müzisyen), Ceylan Mutlu (Ressam), Mustafa Mutlu (Yazar), İsmet Orhan (Yazar), Denizhan Özer (Ressam), Nebil Özgentürk (TV Belgesel Sanatçısı – Yazar), Hasan Öztoprak (Şair – Yazar), Adnan Özyalçıner (Yazar -TYS Başkanı), Zeynep Oral (Yazar), A. Kadir Paksoy (Şair), Vedat Sakman (Müzisyen), Sali (Ressam), Cem Sağbil (Heykeltıraş), Suavi (Müzisyen), Yusuf Taktak (Ressam), Ahmet Telli (Şair), Cihat Tamer (Oyuncu), Cevat Turan (Yazar), Levent Üzümcü (Tiyatro Sanatçısı), Hilmi Yarayıcı (Müzisyen), Özgür Efe Yeşilpınar (Oyuncu), Hüseyin Yurttaş (Şair), Ümit Zileli (Yazar)
-TEPKİ GECİKMEDİ!-
AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “Sanatçılar Girişimi” tarafından yapılan açıklamaya hükümet kanadından tepki gösteren ilk isimlerden biri oldu. Sosyal medya hesabından bu konuda bir değerlendirme yapan Yavuz, şunları söyledi:
“Böylesi bir zamanda, Türkiye için uluslararası ortamda güvensiz imajı oluşturma arzusunun anlamı nedir? Siz, bu ülkenin sanatçısı değil misiniz? ‘Gelin, olup biteni ve yapılan sahtekarlıklara ilişkin belgeyi, bilgiyi sizlerle paylaşalım’ dediğimizde, hiçbirinizden çıt çıkmıyordu! Şimdi ne oldu? Bayram değil, seyran değil, durup dururken, neden hiç olmadık zamanda ve hiç hakketmediğimiz yerden suçlamalarda bulundunuz? ‘Bazı insanlar, kendi pisliklerini gizlemek için temiz insanları kirliymiş gibi gösterir’ denir ya, böyle bir şey mi yoksa sizinkisi? ‘Niyeti kötü olan insandan değil, niyetinin kötü olduğunu gizleyen insandan kork’ der Mevlana. Ancak korkmuyoruz biz! Çünkü yutmuyoruz artık!” -Tamer Yazar-

(Visited 2 times, 1 visits today)