Yapmışız Ama… Eksik Bırakmışız!

Yapmışız Ama… Eksik Bırakmışız!

Bir tarafta Antakya Belediyesi, diğer tarafta Hatay Büyükşehir Belediyesi… Eskiyen kentin bozulan kısımları için geliştirdikleri projeleri hayata geçiriyor her iki belediye de, ama… HESOB yanından ilerleyen yolun zemin çalışmasından geriye kalanlar, ‘yapmışız, ama olmamış’ kısmında durduruyor görenleri! En çok da bu yolu sürekli kullanan vatandaşları!

Genç bir mimarın dediği gibi… “Güzel eskimek, yapılara ve doğaya bakarken hep aklımda dolaşan bir kelime öbeği. Doğal malzemelerin eskimesi, genellikle güzel oluyor. Özellikle de ahşap ve taş çeşitlerinin. Sadece mimari anlamda değil, herhangi bir obje için de aynı şey geçerli. Hatta eğer kaliteli bir doğal malzemeden yapılmışlarsa, eskidikçe sağlamlıklarını da kaybetmediklerinden daha da değerli hale geliyorlar. Ahşap antikaların etkileyici görselliklerini düşünün ya da kaliteli bir keman veya gitarın zaman geçtikçe tonunun ve ses karakterinin iyice oturmasını.”
Güzel eskimek! Antakya, bunun neresinde? Güzel eskiyen bir kent miyiz? Yoksa sadece eskiyen bir kent mi? Belki de eskidikçe eksilen de bir kentiz! Doğu Antakya’nın eski hali içinde yükselen beton kimliğin kalabalığı da buna mı dair?
Soruların kalabalığında, o ‘eski’ denen için ayağa kalkan ve olanları bugüne kazandırma telaşında proje geliştiren iki belediye var. Bir tarafta Antakya Belediyesi, diğer tarafta Hatay Büyükşehir Belediyesi…
-BİR YOL!-
Bugünün konusu, Antakya’nın tarihi Kurtuluş Caddesi’nde bulunan Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği’nin hemen yanındaki ara sokakta gerçekleştirilen bir zemin çalışması. Eski Antakya’nın taş zeminli halinin yeniden hayata geçirilmesi kapsamında başlatılan çalışma sonlanırken, sokak, yaya yoluna açıldı. Ancak, zemin üzerinde bulunan iki çukuru (kanalizasyon) kapatan kapakların ‘gelişigüzel’ ve ‘kontrol’ şekilde yerleştirilmesi, tehlikeye adeta davetiye çıkardı.
-ÇOCUKLAR DA!-
Konuya ilişkin konuşan vatandaşlar, idareten yapılan uygulamanın çok gecikmeden düzeltilmesi gerektiğini söylerken, çocukların da kullandığı yol için şunları söylediler:
H.M. >> Şu yol, bugün kapalı olsa, bu kadar dikkat çekmez. Ama madem kullanıma açtın, tam aç! Ama tam derken de, sorunsuz aç. Zaten bu yüzden çalışma yapmadın mı burada? Sorunları bitirmek için! E o zaman, bu ne? Bitmeyen yolu açmışsın, ki yol zaten bir yerde iki adım genişliğinde ve ortasında bu çukur ve üstünde onu emaneten kapatan taşlarla!
U.Ö. >> Dikkat ediyoruz etmesine de, böyle olmasa daha iyiymiş!
K.Ş. >> Sizi okudum geçen! ‘Restorasyonu yapılan bina kaldırımı kapatmış’, diye yazmıştınız! Millet o halde yola indi, yoldan yürüdü, ama bunu gören de bir şey yapmadı, sizin haberi okuyan da! O yüzden, bizde böyle durumlarda biri ölmeden, yaralanmadan önlem alınmaz! Biz alıştık!
P.B. >> Siz yazın, biz konuşalım! Değişiyor mu? O zaman!  Tamer Yazar