Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yaralı kaplumbağa 5 ay tedavi gördü

Törenle su’ya bırakıldı Adı

Törenle su’ya bırakıldı

Adı zeytin

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veteriner Fakültesi’nde tedavisi tamamlanan ‘Caretta Caretta’ kaplumbağa törenle denize bırakıldı ve özgürlüğüne kavuştu.

Samandağ sahilinde vatandaşlar ve balıkçılar tarafından yaralı olarak bulunan deniz kaplumbağası, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) İlk Yardım, Tedavi ve Kurtarma Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (DEKİYM) tedavi edildi. ‘Chelonia Mydas’ türü deniz kaplumbağası, 5 aylık tedavisinin ardından doğal ortamına bırakıldı. 5 aydır tedavisi yapılan ve ”Zeytin” adı verilen kaplumbağanın boynunda yaralar yer alırken, kafa travması geçirdiği de tespit edilmişti.
“Caretta Caretta” türü kaplumbağanın denize bırakılması sırasında; DEKİYM Müdürü ve MKÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Enes Altuğ, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Hatay Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Cüneyt Çağlar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü Hatay Şubesi yetkilileri, MKÜ Veteriner Fakültesi öğrencileri de hazır bulundu. Tedavisi tamamlanan ‘Caretta Caretta’ Samandağ deniziyle buluştu. -Cemil Yıldız-