Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yardım Sevenler Derneği’nde 91. yıl coşkusu …

Ünlü sunucu, yazar Metin

Ünlü sunucu, yazar Metin Uca da kutlama etkinliğinde yer aldı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ilk derneklerden olan Türkiye Yardım Sevenler Derneği, 91. yıldönümünü coşkulu bir etkinlikle kutladı. Şehir Kulübü’nde düzenlenen yemekli kutlama etkinliğinde tek kişilik gösterisini sunmak üzere kentimize gelen ünlü sunucu, yazar Metin Uca da yer aldı.
Türkiye Yardım Sevenler Derneği Antakya Şube Başkanı F. Gülsev Ömeroğlu, etkinlikte yaptığı konuşmada, derneklerinin, 19 Şubat 1928 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’da kurmuş olduğu ilk derneklerden olduğunu hatırlattı.
Ankara genel merkez ve ona bağlı 140 şubeyle beraber Atatürk’ün izinde çağdaş, laik, demokratik Cumhuriyet kadınları olarak çalıştıklarını söyleyen Ömeroğlu şunları dile getirdi: “Derneğimizin amacı; muhtaç ailelere para, gıda, ilaç ve yakacak yardımları yapmak, eğitime katkıda bulunmaktır. Eğitim, bir ülkenin kalkınmasında çok önemli bir unsurdur. Bizde bunun için, gelirlerimizin büyük bir bölümünü yüksek öğrenim gören gençlerimize ayırmaktayız. Her yıl 50 öğrencimize her ay karşılıksız burs vermekteyiz. Bu giderlerimizi; üyelerimizin aidat ve bağışlarından, hayırsever vatandaşlarımızın bağışlarından, yapmış olduğumuz faaliyetlerden karşılamaktayız.”
Tüzüklerine göre, derneklerine ayniyat ve para yardımında bulunanlara ödüller verildiğini belirten Başkan Ömeroğlu, bu kapsamda maddi ve manevi katkılarından dolayı başarılı dernek başkanlarından Semiramis Kuseyri’ye plaket ve teşekkür belgesi verdi, uzun bir çalışma ve araştırma ürünü olan “Doğunun Kraliçesinin Tacı Antakya Köprüsü” adlı kitabının 100 adet gelirini öğrencilerin bursu için bağışta bulunan Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Elif Ovalı’ya ise jestinden dolayı “Özel Bir Şilt” takdim etti.
Başkan Ömeroğlu ayrıca, “Alışveriş Torbası” projelerinin gerçekleşmesi için 500 adet bez torba bağışında bulunan genç iş adamı Şevket Parmaksız’a “Plaket ve Teşekkür Belgesi”ni, kendisine iletmek üzere yönetimlerinde bulunan Müzehher Parmaksız’a verdi.
Yıllık aidatlarını her yıl 500 lira ve üzerinde veren “Hayrünnisa Budak, Nezahat Haytoğlu, Ezhar Seyfettin ve Nihal Özkaya”ya birer teşekkür belgesi veren Başkan Ömeroğlu, yönetimlerinde 50 yıldan fazla süredir canla, başla çalışan, Genel Merkez’de bütün ödülleri aldığını belirttiği Nurten Aksu’ya da teşekkürlerini iletti.
Metin Uca da etkinlikte yaptığı konuşmada, özverili çalışmalarından dolayı dernek başkan ve üyelerine teşekkür etti. Metin Uca, konuşmasında; kadının siyasette, sanatta, toplumun her alanında daha fazla yer almasının önemine vurgu yaptı.
Etkinlikte, yardım sevenler, Metin Uca ile bol bol hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi. -Mehmet ÖZGÜN-