Yardımseverlerin Cumhuriyet Coşkusu

Yardımseverlerin Cumhuriyet Coşkusu

Ömeroğlu, Gazi Mustafa Kemal liderliğinde eşine rastlanmayan bir başarı gerçekleştirildiğine vurgu yaptı.

Türkiye Yardım Sevenler Derneği Antakya Şubesi, Cumhuriyetin 95. yıldönümünü, düzenledikleri coşkulu etkinlikle kutladı. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının manevi huzurunda saygı duruşunda bulunulan, İstiklal Marşı okunulan etkinlikte ayrıca, Gençlik Marşı ve İzmir Marşı, ellerde bayraklarla, coşkulu bir şekilde seslendirildi.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’ın eşi Prof.Dr. Nazan Savaş ve Defne Belediye Başkan Aday Adayı Nidal Özdemir’in de yer aldığı etkinlikte “Andımız” yüksek sesle hep bir ağızdan söylendi.
Etkinlikte bir konuşma yapan Türkiye Yardım Sevenler Derneği Antakya Şube Başkanı F. Gülsev Ömeroğlu, derneklerinin, Cumhuriyetin 95. yıldönümü nedeniyle düzenlediği faaliyete yönelik katılımlara teşekkürlerini iletti ve şunları dile getirdi:
“Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal liderliğinde kazanılan milli mücadele ile tarihte eşine rastlanmayan bir başarı gerçekleştirilmiştir. Zor şartlarda Kurtuluş Savaşının zaferle sonuçlanmasıyla kurulan Cumhuriyet, getirdiği yenilikler ile bilime, sanata, özgürlüğe, eşitliğe, bağımsızlığa ışık tutmuştur. En mükemmel modern bir Türkiye yaratmış, Cumhuriyet rejimini Türk Gençliğine ve milletine armağan etmiştir.
Atamızın bu büyük eserini korumak ve devam ettirmek en büyük görevimizdir. Başta Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için canını veren tüm Şehitlerimizi ve Gazilerimizi saygıyla anıyor, Cumhuriyet Bayramımızı en içten duygularımızla kutluyoruz.”
Her yıl 50 öğrenciye karşılıksız burs vermekteyiz …
Düzenledikleri faaliyetlerle öğrencilere burs sağladıklarını konuşmasında hatırlatan Başkan Ömeroğlu, “Türkiye Yardım Sevenler Derneği, 19 Şubat 1928’de, Ankara’da, Ata’mızın kurduğu ilk derneklerden biridir. Bu yıl sizlerle 90. yılımızı büyük bir coşku içinde kutladık. Ankara Genel Merkez ve 140 şubemizle birlikte Atamızın izinde çağdaş, laik, demokratik Cumhuriyet kadınları olarak çalışmaktayız.
Eğitim, bir ülkenin kalkınmasında en önemli unsurdur. Biz de bunun için gelirimizin büyük bir bölümünü eğitime ayırmaktayız. Her yıl 50 öğrencimize karşılıksız burs vermekteyiz. Bu giderlerimizi siz üyelerimizin gider ve bağışlarınızdan, yapmış olduğumuz faaliyetlerden, hayırsever vatandaşlarımızın bağışlarından elde etmekteyiz” dedi. Mehmet ÖZGÜN