“Yargı gereğini yapmalı

“Yargı gereğini yapmalı

Demirtaş serbest kalmalı”

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için AİHM tarafından verilen karar, HDP İl Başkanlığı’nın da gündemindeydi ve verilen mesaj da net oldu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) cezaevindeki eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması yönünde bir karar alan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) rağmen, Ankara’nın “bu karar bizi bağlamıyor” tutumu eleştirileri de beraberinde getirirken, buna dair son açıklama HDP Hatay İl Başkanlığı’ndan geldi.
Bu konuda dün Parti binasında bir araya gelen Partililer adına yapılan açıklama, HDP Hatay İl Eş Başkanları Kerem Nalbant ve Sultan Başaran’dan geldi. Alınan kararın uygulanmasını beklediklerini ifade eden Nalbant,
“AİHM’in verdiği kararda, Sayın Demirtaş’ın tutuklanmasının siyasi saikler ile yapıldığını açıkça ortaya çıkarmıştır” dedi.
Kararın içeriğine dair açıklamalarda bulunan Nalbant, şunları söyledi:
“AİHM kararında, ulusal yargı organlarının; muhalefetin liderlerinden biri olan Sayın Demirtaş’a, diğer HDP’li vekillere, seçilmiş belediye eş başkanlarına ve genel olarak muhalif seslere yönelik tutumlarında özellikle sert davranıldığına değinmiştir. AİHM’e göre, Sayın Demirtaş’ın hedef olması hakkında yürütülen davaların salt bireysel koşullarından değil, bunun yanında, onun siyasi muhalefetin liderlerinden biri olması nedeniyledir. Bu nedenle, AİHM’e göre, tehdit altında olan yalnızca Sayın Demirtaş’ın bireysel hak ve özgürlükleri değil, tüm demokratik sistemin kendisidir.”
-SUSTURULUYORUZ!-
Yapılanın, ‘Toplumun susturulması’ anlamına geldiğini söyleyen Kerem Nalbant, şöyle devam etti:
“Siyaset yapma koşullarının ortadan kaldırılması, siyasetçilerin farklı görüş ve düşüncelerinden ötürü cezaevlerinde tutulması, aynı zamanda toplumun sesinin susturulması anlamına gelmektedir. Demokratik siyaset temsilcilerine ‘rehine hukukunun uygulanması’ toplumu germekte, siyasi ve toplumsal krizi de her geçen daha fazla derinleştirmektedir. Bu hukuk dışı uygulamalardan derhal vazgeçilmelidir.
Yargının, bir an evvel, Anayasa’nın ve AİHM kararının gereğini yerine getirerek, başta Sayın Demirtaş olmak üzere milyonların iradesi olan ve hukuksuzca cezaevlerinde rehin alınan bütün tutsak milletvekillerimizi ve seçilmişleri serbest bırakması gerekmektedir.” -Tamer Yazar-