Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yargıtay, Can Atalay kararında AYM’yi yine tanımadı

Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’nce tutuklu

Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’nce tutuklu Milletvekili Can Atalay hakkında verilen ikinci hak ihlali kararını da tanımadı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği ikinci hak ihlali kararına uyulmaması yönünde hüküm verdi.

Kararda, AYM kararının “hukuki değerinin olmadığı” belirtildi.

Atalay’ın avukatı Özgür Urfa, Yargıtay’ın kararı sonrası TELE1 kanalına yaptığı açıklamada, bu kararı “hukuk düzenine karşı bir darbe” olarak değerlendirdi.

AYM geçtiğimiz hafta Atalay’la ilgili ikinci kez hak ihlali kararı vermiş ve gerekçeli kararı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti.

AYM, Gezi Parkı davasında 18 yıl hapse mahkum edildikten sonra 14 Mayıs’ta Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay’ın “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine hükmetmişti.

Mahkeme ayrıca oybirliğiyle Atalay’a 100 bin TL manevi tazminat ödenmesi, mahkumiyet kararının infazının durdurulması ve tahliyesi için kararın İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar vermişti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ise karar vermesi için dosyayı Yargıtay’a iletmişti.

İkinci tanımama kararı

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, AYM’nin Can Atalay’a yönelik 25 Ekim tarihli ilk hak ihlali kararını da tanımamıştı.

Yargıtay ayrıca, 25 Ekim tarihli kararda hak ihlalinin kabulü yönünde oy kullanan AYM üyeleri hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunma kararı almıştı. – Adil Yeşildağ-