Yargıtay yolu açık olan bu kararı

Yargıtay yolu açık olan bu kararı

Temyiz Edeceğiz

Kayseri’de görülen Ali İsmail Korkmaz davasında, Polis Hüseyin Engin’e ‘basit yaralamadan’ 7 ay 15 gün hapis cezası verilirken, karara tepki ise Korkmaz Ailesi’nden geldi.

2013 yılındaki Gezi eylemleri sırasında saldırıya uğrayan ve aldığı darbeler nedeniyle kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesiyle ilgili görülen davada yargılanan Polis Memuru Hüseyin Engin’e, Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma sonunda 7 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Çıkan sonucun kendileri için kabul edilebilir bir durum olmadığını ifade eden Korkmaz Ailesi adına ilk paylaşım, ağabey Av. Gürkan Korkmaz’dan geldi. Gürkan Korkmaz, “Sanık hakkında, basit yaralamadan 7 ay 15 gün ceza verildi. Ayrıca bu hüküm ertelenmeyerek, sanık hakkında 5 ay süreyle hak yoksunluğu kararı verildi. Yargıtay yolu açık olan bu kararı temyiz edeceğiz” derken, Anne Emel Korkmaz ise “Dövülerek öldürülen bir gencin sanığına 7 ay 15 gün ceza verilmesi kabul edilebilir değil. Mücadelemiz devam edecek” dedi.

Korkmaz Ailesi’nin geçtiğimiz süreçte Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru sonucunda ihlal kararı sonucuna varılmış, Polis Memuru Hüseyin Engin’in yargılanmasına ve Ali İsmail Korkmaz’ın Ailesine 67 bin 500 TL tazminat ödenmesine oy birliği ile karar verilmişti.

Tamer Yazar