Yarısı Hızlan diyor…

Yarısı Hızlan diyor…

Diğer yarısı Yavaşla!

Antakya’nın tarihi Kurtuluş Caddesi’nin trafik yükü içinde karşıdan karşıya geçmeye çalışan yayalar için adeta bir güvenlik noktası yaratan kasislerin bakımsız ve kullanım dışı halleri, kontrolsüzlüğümüze de işaret.

Fotoğrafa yansıyan yer, Antakya’nın Kurtuluş Caddesi’nde, Affan Kahve’nin ön cephesinde akıp giden trafiğin ‘kasis’ ile yavaşlatıldığı bir nokta! Aslında ‘bir dönem’ öyleymiş demek daha doğru olacak! Vatandaşların şikayeti de buna dair. Çünkü iki yönlü akan trafiğin tam ortasında duran ve yolu kesen kasisin ‘yarısı’ zaman içinde yıpranarak yerinden sökülmüş ve kullanım dışı kalmış. Ancak sökülen kısmın zaman içinde tamir edilmesini bekleyenlere cevap, ne yerel idareden ne de trafiğin güvenliğini sağlaması gereken diğer kurumlardan gelmemiş.
-KİM EL ATAR?-
Uzun zamandır bu şekilde idare edilen yolun bu kısmı için konuşan bir mahalleli, yaşanan sıkıntıyı şöyle anlattı:
“Kasisin yarısı yok. Uzun zamandır böyle. Hatta bir ara kopan kısmı öylesine yol içinde durdu. Sonra gelip kim kaldırdı bilmiyoruz. Komik olan, kasisin olduğu kısımdan geçen araçlar yavaşlarken, diğer kısımdan geçenler aynı hızla ilerliyor. Yani, kasisin yarısı ‘aynı hızla devam et’ derken yarısı ‘yavaşla’ diyor. Böyle bir şey olabilir mi? Oluyormuş demek… Oluyor da, bu noktayı kullanan bizler için kötü oldu. Hatta bazen, kasisin olduğu yerden geçmesi gereken araçlardan bazıları, bu olmayan kısma direksiyon kırıyor. Ne zamana kadar bu durum böyle devam eder, merak ediyoruz.”  -Tamer Yazar-