Yarışma projesini bekleyen alana…

Yarışma projesini bekleyen alana…

Restorasyonlardan birikenleri yığıyoruz!

Antakya’daki Vakıf İşhanı’nın yıkılmasının ardından, bu alanın Kent Meydanı ve Yeşil Alan olarak düzenlenmesi projesini rafa kaldıran kent yöneticileri, proje alanına, eski kent içinde devam eden çalışmalardan arta kalanları (çöpleri) yığmaya devam ediyor!

Antakya kent merkezinde bulunan, Vakıf İşhanı’nın yıkılmasının ardından ortaya çıkan alanın Kent Meydanı ve Yeşil Alan olarak şehre kazandırılması için uzun uğraşlar veren vatandaşların tüm beklentisine rağmen, yaşanan tartışmalara ve anlaşmazlıklara kurban edilen proje, raftan indirileceği günü bekliyor.

Son haftalarda, proje alanının kullanılma şekli ise burada çalışma başlatılmasını bekleyen ve isteyenleri üzüyor. Bu konuda alınan bilgiye göre, Büyükşehir Belediyesi tarafından Antakya’nın doğu yakası içinde zemin düzenleme çalışmaları kapsamında ortaya çıkan taş ve toprak yığınları, traktör eliyle bu alana taşınıyor. İçerideki görüntü de bu taşıma işleminin yarattığı hali netleştiriyor.

Bu konuda konuşan bir turizmci, kaybedilen zaman ve kent kaynakları adına şunları söylüyor:

“İnsanı üzen bir manzara! Proje beklerken, inşaat molozlarının toplanma yeri haline geldi, güzelim alan! Bu kentin Valisi konuşuyor, sokaktaki vatandaşı konuşuyor, sivil toplum kuruluşları da beklentisini açık açık ortaya koyuyor ama… Eldeki görüntü, bizi yönetenlerin rahatlığına işaret ediyor.”

Tamer Yazar