Yasaklı Irklar Sokağa Bırakılmamalı

Yasaklı Irklar Sokağa Bırakılmamalı

HBB ücretsiz kısırlaştırma için son başvurunun 14 Ocak olduğunu hatırlattı ve olası bir tehlikeye karşı da duyurusunu yaptı

      Hatay Büyükşehir Belediyesi, ‘yasaklı ırk’ olarak belirlenen köpeklerin kısırlaştırılmasının ücretsiz olduğunu hatırlattı, son başvurunun 14 Ocak (yarın) olduğunu vurguladı.

      HBB, Hayvanları Koruma Kanunu’na göre yarına kadar kısırlaştırılıp ve çip takılması gereken Dogo Argentino, Amerikan Pitbull, Amerikan Staffordshire, Amerikan Bully, Fila Brasilerio ve Japanese Tosa ırkları için hayvan sahiplerini beklediklerini bildirdi.

      HBB Sahipsiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, bu cins köpekleri besleyen ve imkânı sınırlı olan hayvanseverler için ücretsiz kısırlaştırma yapacak.

      Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan HBB Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ahmet Kilisli, yasaklı köpeklerin, yasa gereği, kısırlaştırılması, mikro çiplenmesi ve aşılanması kaydıyla sahipleri tarafından beslenebileceğini bildirdi ve “Yasa sonrası bazı köpek sahipleri bu cinsteki hayvanlarını ya sokağa terk etti ya barınağımıza bıraktı. Biz de Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın öncülüğünde harekete geçtik” diyerek yasaklı ırkların sokağa bırakılmaması çağrısında bulundu.

      Hayvanların sokağa ya da barınağa terk edilmesinin önüne geçmek için kısırlaştırma işlemlerini ücretsiz yapacaklarını da vurgulayan Kilisli, “Vatandaşlarımız hayvanlarını terk etmesin diye kısırlaştırma işlemlerini yarına kadar ücretsiz yapacağız. Hayvan sahipleri, kısırlaştırma sonrası il ve ilçe tarım müdürlüklerinde mikro çip taktırıp kuduz aşılarını yaptırmalıdır. Bu işlemler sonrası hayvanlarına bakabilecekler. Bunun dışında hareket edenler hakkında yasal işlemler yapılacaktır” dedi.

      Mehmet ÖZGÜN