Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yaşamak ve Yaşatmak İstiyoruz

Sağlık emekçileri, sağlıkta şiddetin

Sağlık emekçileri, sağlıkta şiddetin bir türlü durdurulmamasına tepkili

      İskenderun ilçesinde Hatay Tabip Odası ve sağlık meslek kuruluşları adına yapılan ortak açıklamayla sağlıkta şiddetin durdurulamamasına tepki gösterildi.

      İskenderun Devlet Hastanesi B/Blok önünde bir araya gelen Hatay Tabip Odası, Hatay Diş Hekimleri Odası, Hatay Aile Hekimleri Derneği, Genel Sağlık İş İl Temsilciliği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği üyeleri ‘Yaşatmak için yaşamak istiyoruz’ sloganları attı.

      Türk Tabipleri Birliği, Hatay Tabip Odası ve ortak sağlık meslek kuruluşları adına yapılan ortak açıklamayı okuyan Esmahan Pehlivan, beraber yoğun bir mücadele yürüttüklerinin altını çizerek “Hastalarımıza nitelikli sağlık hizmeti vermeyi, yaşamayı ve yaşatmayı istiyoruz. Bunun için güvenli ve huzurlu bir çalışma ortamına ihtiyacımız var” dedi.

      Bakan Fahrettin Koca’ya sağlıkta dönüşümün başladığı 2003 yılından bu yana, bu dönüşümün sağlıkta ölüm olduğunu onlarca defa söyleyip, haykırdıklarını ifade eden Esmahan Pehlivan “Sağlıkta şiddete engel olun dedik, sesimizi duymak istemediniz, duymadınız da. Ölümler başlayınca sizden etkili bir sağlıkta şiddet yasası istedik hala çıkarmadınız. Önce Dr. Göksel Kalaycı öldürüldü, sesiniz çıkmadı. Dr. Ali Menekşe öldürüldü, münferit olaydır dediniz, önlem almadınız, Dr. Ersin Arslan öldürüldü, görmezden geldiniz, Dr. Melike Erdem öldürüldü, dikkate almadınız. Dr. Kamil Furtun, Dr. Abdullah Biroğlu, Dr. Aynur Dağdemir, Dr. Hüseyin Ağır, Dr. Said Berilgen, Dr. Fikret Hacıosman, Dr. Kaan Erol, Dr. Ekrem Karakaya öldürüldü, hala olayın ciddiyetini anlamadınız, ya da anlamak istemediniz” dedi.

      Geçtiğimiz gün de bakanlığa bağlı Esenyurt Devlet Hastanesinde çalışan güvenlik görevlisi çalışma arkadaşları Tuğrul Okudan’ın, görevi başında öldürüldüğünü sözlerine ekleyen Pehlivan “Akabinde ‘Sağlıkta iyi haberlerin birbirini izlediği günlerde’ diye başlayan mesajınızı ‘başsağlığı’ ile bitirdiniz. Sağlık ortamında değişen bir şey yok sayın bakan. Bugün üniversite hastanelerinde çalışan hekimler grevdeler, şiddet ve ölüm devam ediyor. Artık yeter! Sayın bakan sağlıkta şiddeti durdurmak sizin elinizde. Doktorundan hemşiresine, teknisyeninden kayıt memuruna, güvenlik görevlisinden temizlik personeline hepimiz güvenli ve huzurlu bir ortamda çalışmak istiyoruz. Bu sağlanıncaya kadar da mücadelemiz devam edecek” dedi.

      Mehmet ÖZGÜN