Yaşanan Haksızlığı

Yaşanan Haksızlığı

Haykırmaya devam edeceğiz

Kamu Yararına Çalışan Emekli Emniyet Mensupları Derneği Hatay Temsilcisi Ergin Denktaş, 3600 ek göstergesinin ivedilikle Meclis’ten geçmesini beklediklerini söylerken, 10 yıldır bu konuda bir hak mücadelesi verdiklerinin altını çizdi ve ekledi…

Polisler, öğretmenler, hemşireler, din görevlileri… Farklı alanlarda çalışan binlerce kişi, 3600 ek göstergenin beklentisinde. Bu konuda, Hataylı Emekli Polisler adına bir açıklama yapan, Kamu Yararına Çalışan Emekli Emniyet Mensupları Derneği Hatay Temsilcisi Ergin Denktaş, “Bildiğiniz üzere, Emniyet teşkilatından emekli olmuş polisleri emekliliklerinde sefalete mahkum eden 3600 ek gösterge sorunu hep var. Bu sorunumuza çare bulma adına, Emniyet teşkilatının çalışan ve emekli polisleri olarak, 2010 yılından itibaren sosyal medya ve milletvekilleri ziyaretleri ile başlayan mücadelemizi daha sonra yargı ve siyaset kurumları zemininde en üst seviyede sürdürerek, konuyu ülkemiz gündeminin üst sıralarına oturtmuş bulunuyoruz” dedi.
Hataylı Emekli Polisler adına yapılan açıklamaya, Kamu Yararına Çalışan Emekli Emniyet Mensupları Derneği üyeleri; Fazlı Tursun, Hasan Kavak, Hüseyin Atılgan ve Murat Akcan da katılım gösterdi.
-VERİLEN SÖZLER!-
Soruna kaynaklık eden konuda, sorumlu siyasiler tarafından, bu haksızlığın giderilmesi yönünde kendilerine defalarca söz verilmesine rağmen hiçbir çözüm üretilmediğinin altını çizen Denktaş, yargı temelindeki hak arayışlarının ilk örneği olarak, 2014 yılında Manisa’da, 3600’ü alabilmek için mevcut 2200 ek göstergenin iptali istemiyle dava açılmasını sağladıkları bilgisini verdi.
İlgili mahkeme tarafından, 2200 ek göstergenin iptali edilmesi istemiyle açılan davaya ilişkin dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verildiğini anlatan Denktaş, şöyle devam etti:
“Ne var ki, aynı dönemde, 9 Şubat 2016 tarihinde, yükseköğrenim mezunu polislere hükümet tarafından, beklentimizden çok uzak, hatta komik bir maddi sonuç doğuran 3000 ek gösterge verildi. Bu gelişme karşısında, en baştan itibaren hedeflediğimiz 3600 ek göstergeyi alabilmek için bu sefer 3000 ek göstergenin iptal edilmesi zarureti doğduğundan, 3000 ek göstergenin iptali istemiyle, Ana Muhalefet Partisi eliyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurulmasını sağladık. Yani, bu haksızlığı ikinci defa Anayasa Mahkemesi’ne taşımış olduk. Maalesef bu dava süreçlerinden de sonuç alamayınca, gelen seçim süreciyle birlikte, sıra, siyaset kurumu nezdinde girişimler yapmaya geldi.”
24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen seçim sürecinde, 3600 ek gösterge konusunun meydanlarda sıkça dillendirildiğine dikkati çeken Ergin Denktaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 13.12.2018 günü açıklanan ikinci 100 günlük icraat planı çerçevesinde sadece Öğretmenlerin işaret edildiğini ve 100 gün içinde 3600 ek gösterge verileceğinin açıklandığını dile getirdi, polis teşkilatı mensuplarının ise bu sürece yine dahil edilmediklerini aktardı.
-BEDELLER ÖDEDİK-
10 yıldır 3600 ek gösterge mücadelesi veren, bu hakkı uğruna birçok platformda girişimlerde bulunan ve birçok bedeller ödeyen Emniyet Teşkilatı emekli mensupları olarak, bu yanlıştan bir an önce dönülmesini beklediklerini ifade eden, Kamu Yararına Çalışan Emekli Emniyet Mensupları Derneği Hatay Temsilcisi Ergin Denktaş, şöyle devam etti:
“Yıllardan beri Sayın Cumhurbaşkanı-mıza, gerek yakın danışma ekibi ve gerekse Emniyet Teşkilatı yöneticileri tarafından sağlıklı bilgi verilmediğini savunanlar olarak, bu haksızlığı her türlü platformda duyurmaya, avazımızın çıktığı kadar haykırmaya devam edeceğimizi önemle belirtmek istiyoruz.”
-BAKAN’DAN MÜJDE-
Hataylı Emekli Polislerin Dernekleri adına yaptıkları açıklama ile aynı gün gelen bir diğer açıklama ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı oldu. Soylu, TBMM Genel Kurulu’nda, Bakanlığı’nın bütçesi üzerinde Milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, Polislere 3600 ek göstergenin en kısa zamanda verileceğini belirtti.-Tamer Yazar-