Yayladağı Çileğine ‘Organik Desteği’

Yayladağı Çileğine ‘Organik Desteği’

9 Ocak’ta başlayan organik tarım desteği başvuruları 24 Mart’ta tamamlanacak. Yayladağı’nda yapılan organik çilek üreticileri için de önem taşıyan destekler için son 3 gün…

Organik Tarımı Yerleştirme Projesi kapsamında, Hatay ilinde 2010 yılında başlayan organik tarım, bugün il genelinde binlerce dekar alanın üzerinde bir üretim gücüne ulaşırken, üreticileri de alternatif ve kazançlı alanlara yönlendirdi. Bunun en can alıcı örneği ise, Yayladağı’nda, ‘organik çilek’ üretimiyle hayata geçirildi. Bu şartlarda ortaya çıkan Yayladağı Çileği; dayanıklılığı, parlaklığı, boyutu, hormonsuz oluşu ve aromasıyla Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yetişen, pembe rengi, aroması ve kokusuyla eşsiz özelliğe sahip Osmanlı Çileği’nden ya da Türkiye genelindeki çilek üretimin yüzde 40’ını oluşturan Mersin’in Silifke Çileği’nden ayrı bir noktada, kendi markasını oluşturdu. Tütün sonrası doğru adres bulmakta zorlanan bölge üreticisinin ise adeta can simidi oldu. İşte eldeki bu can simidi için önemli bir açıklama, Ankara’dan geldi. 
Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, 9 Ocak 2017 tarihinde başlayan organik tarım desteği başvuruları 24 Mart 2017’de tamamlanacak.
-Destek ne kadar?-
Konuya ilişkin yapılan bilgilendirmeye göre, 2016 yılı tarımsal destekleri kapsamında verilecek organik tarım desteği, dekarda; birinci kategori ürünlerde 100 lira, ikinci kategori ürünlerde 70 lira, üçüncü kategori ürünlerde 30 lira, dördüncü kategori ürünlerde 10 lira olarak ödenecek.
-Kimlere ödenecek-
Organik tarım desteği ödemesi, ilgili yönetmeliğe göre organik tarım yapan, Organik Tarım Bilgi Sistemi (OTBİS) ve Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) 2016 üretim yılında kayıtlı, 2016 yılı hasadını gerçekleştirmiş, ürettiği ürüne ürün sertifikası düzenlenmiş, destekleme tebliğinde belirtilen usul ve esaslara göre başvurusunu yapan çiftçilere ödenecek.
Ödemeler, Yayladağı Çileği’nde olduğu gibi, organik üretim yapan üreticilere ‘cansuyu’ olacak. Üreticilerin, başvurularını, bağlı oldukları Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine 24 Mart 2017 mesai bitimine kadar yapmaları gerekiyor.     Tamer Yazar

(Visited 1 times, 1 visits today)