Yayladağı festivali bugün başlıyor

Yayladağı festivali bugün başlıyor

Yarınki ABA Güreşleri Ağası Kadın Milletvekili; Özgürsoy

Yayladağı Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 19. Aba Güreşi ve Kültür Sanat Şenlikleri bugün başlıyor. Yayladağı Belediye Başkanı Musafa Sayın, şenliklerin bugün ve yarın olmak üzere iki gün devam edeceğini, bugünkü etkinliklerin 13.30’da ilçe hükümet konağı önündeki alanda düzenlenecek törende 7 pare top atışı ile start alacağını, ardından Anıt’a çelenk takdim edileceğini bildirdi.
Bugün 14.00’teki “En Güzel Teke Yarışması” ve ardından “Lokum ve Yoğurt Yeme Yarışması” etkinlikleriyle devam etmesi beklenen Yayladağı Festivali’nde bugün 15.00 sıralarında atletizm yarışmaları gerçekleştirilecek. Ardından animasyon gösterilerinde bulunulacak. Bugünkü etkinliklerin akşama doğru olan bölümünde ise halkoyunları gösterileri ve ödül töreni yer alırken, “Kadın Kına Grubu” etkinliği de programda yer bulacak. Bugünkü Yayladağı Festivali’nin müzik bölümünde ise halka açık iki konser bulunuyor. Konserler kapsamında, 20.30’daki Türk Sanat Müziği Sanatçısı Orhan Çakmak, ardından 21.30’da, Türk Halk Müziği Sanatçısı Bülent Serttaş sahne alacak.
Bu akşam iki konserle geride kalacak Yayladağı 19.Festivali’nin yarınki bölümünde ise Aba Güreşleri bulunuyor. Yayladağı ilçesinde yeniden düzenlenen Devrent tesislerindeki yarışmalar için tartı 09.30’da yapılırken, yarışmalar ise 11.00’de başlayacak ve saat 19.00’da ödül töreni ile de dereceye giren aba güreşçileri ödüllendirilecek.
Yarınki aba güreşlerinin bir özelliği de, Aba Güreşi Ağası’nın kadın olması. Hatay AK Parti Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik, Aba tarihinde bir ilk olarak, Kadın Ağa olarak yarınki güreşlerde adını duyuracak.
-Cemil Yıldız-