Yayladağıspor’da tepki

Yayladağıspor’da tepki

Hatay Amatör Küme Tertip Komitesi, cezalı oyuncu oynattığı gerekçesiyle, Yayladağıspor’u, 2-0 kazandığı Uğurdal Sağlık maçında hükmen 3-0 mağlup ilan etti.

Geçtiğimiz hafta sonunda Yayladağı’nda oynanan maçta Uğurdal Sağlık Koleji’ni 2-0 yenen Yayladağıspor’un, cezalı bir oyuncuya kadrosunda yer verdiği ortaya çıktı. Hatay Amatör Küme Tertip Komitesi, cezalı oyuncu oynatan Yayladağıspor’u, 2-0 kazandığı maçta hükmen yenik ilan etti. Yayladağıspor ise karara tepkili. Kulübün itirazında şunlara dikkat çekiliyor: “Kulübümüzün, 29.01.2017 Pazar günü oynadığı Uğurdal Sağlık Koleji maçı 2-0 kazanılmış olmasına rağmen, Kurul kararı ile takımımız hükmen 3-0 yenik sayılmıştır. İlgili Kurul kararında, gerekçe olarak cezalı futbolcu oynatılması gösterilmiştir.  1. Amatör Küme 17. maçında ikinci sarı karttan kırmızı kart gören Haşim Baykuş isimli futbolcumuz, 1 maç ceza alarak ceza listesinde yer almıştır. Burada, ceza başlangıç tarihi ve bitiş tarihi yazılmıştır. İbare aynen şu şekildedir: ‘ 1. Amatör Küme play off ilk maçında oynar…’ Maç olan Maşuklu maçında rakip takım sahaya çıkmadığı için cezalı futbolcunun cezasının infaz edilmiş olmayacağı ve bir sonraki resmi müsabakada cezasını çekeceği kurallarda sabittir. Ancak, amatör spor kulüplerinin resmi internet sitesi olan Hatayaskf.org.tr’deki ceza listesinde, 24.01.2017 tarih ve 2017/038 sayılı ceza listesi kararında Haşim Baykuş’un adı yayınlanmamıştır.

Kulüp yöneticilerimiz, maç öncesi ceza listesini kontrol edip, ilgili futbolcunun ceza listesinde adını görmediği için oyuncuyu takım listesine yazmıştır. Burada, Kulübümüzün ceza takibini yapacağı ikinci bir kaynak yoktur. Bu bağlamda, hiç bir yazılı bildirimde bulunulmadığı gibi, daha önce bize verilen talimatlarda ‘Sizin sorumluluğunuz, ceza listesini takip etmek. Burada yazılan dışında bir duyuru ya da bildirim yapılmayacaktır’ denmiştir. Burada, Federasyon Tertip Komitesi, ceza listesi güncellemesi yapmayarak Kulübümüzü bu hatada sorumlu tutmuştur. Yasal olarak ceza listesinde ismi yazmayan kişilerin cezaları yok sayılmak zorundadır. Zira bizler, aksi halinde her maç öncesi tek tek futbolcu veya yöneticilerin cezalı olup olmadıklarını sormak durumunda oluruz. Cezaların takip edileceği tek yer bu resmi sitedir ve biz, bu sitedeki listeye göre hareket ettiğimiz için ceza almış oluyoruz.  Tüm hukuki haklarımız saklı olmak kaydıyla, itirazımızı Federasyon yetkililerine ulaştırarak adaletin yerine getirilmesi bekleyeceğiz. Kulübümüzün tüm haklarının takipçisi olacağımızı belirterek, saygılar sunarız.”

-Cemil Yıldız-