Yaylalarımız Var da…

Yaylalarımız Var da…

Peki Ya Konaklama?

Yayla turizmi söz konusu olduğunda, çoğu gezginin ilk aklına gelen yer, Doğu Karadeniz oluyor. Ancak kültürel zenginliğiyle öne çıkan Hatay da bu konuda epey güzel seçenekleri bünyesinde barındırıyor. Ancak, modern konaklama seçeneklerinin sahip olunan yaylalarla ne kadar buluşturulabildiği merak konusu!

Hatay Valiliği’nin “Yayla Turizmi” başlığı altında sıraladığı yerler arasında yer alıyor; Teknepınar (Batıayaz) Alanı, Nergizlik Mesire Alanı, Belen-Güzelyayla (Soğukoluk) Mesire Alanı, Belen-Güzelyayla (Soğukoluk) Mesire Alanı, Belen İlçesi ve Atık Yaylası Mesire Alanı, Kırıkhan Delibekirli Köyü ve Çataloluk Yaylası Mesire Alanı, Alan Yaylası (Kırıkhan) Mesire Alanı ve Dörtyol (Çökek) Yaylası Mesire Alanı. Ancak bu alanların, ülke genelinde ‘yayla turizmi’ başlığında toplanan gezginci kalabalığa ne kadar hitap ettiği bilinmiyor.

Bu konuda konuşan bir işletmeci şunları söyledi:

“Bu tür alanlarda uygulanabilecek çok modern ahşap yapılar mevcut. Hem çok modern bir mimari estetik sunuyorlar hem de bir o kadar rahatlığı hedefleyen bir içeriğe sahipler. Örneklerine, özellikle Amerika’da çok rastlıyoruz. İhtiyaç olan, biraz farklı bir vizyon ve ciddi bir gelir yaratabilecek bu alana girişimci ruhunu koyabilecek cesur isimler. Hep dediğim gibi, bir şeye sahip olmanız önemli değil, ki onu yeterince kullanamıyorsanız!”

Tamer Yazar