Yayman’dan müjde

Yayman’dan müjde

Hatay’a Müze

İlimiz Antakya ilçesinde Uzun Çarşı ve Kurtuluş Caddesi restorasyonları sürerken, Arsuz ve Kırıkhan’da kütüphaneler oluşturulurken, Payas Kütüphanesi’nde sona yaklaşıldığı, Hatay Millet Bahçesi’nin içine ise Hatay’a yakışır dev bir Kültür Merkezi planlandığı kaydedildi. Bu arada Antakya için bir müjdeli haber daha geldi…

TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanlığı görevini yürüten, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Antakya Saray Caddesi üzerinde bulunan tarihi yapının restore edildikten sonra Hatay Edebiyat Müzesi olacağını ve bu güzel gelişmeden dolayı büyük sevinç duyduklarını dile getirdi.
Yayman’ın, ilimizin turizm yönünden cazibeli kent olmasına yönelik faaliyetlerle ilgili açıklaması şöyle:
“Son 3 yıldır sürekli olarak, Hatay’ı ‘Müzeler Şehri’ yapacağımızı ve kültür turizminin başkenti haline getireceğimizi dile getiriyoruz. İşte Edebiyat Müzemiz de bu hedef doğrultusunda atılmış önemli bir adımdır. Hatay’a gelen bir turistin; eşsiz hikayemizle aklını, harika yemeklerimizle midesini ve muhteşem müzelerimizle de ruhunu doyurmayı hedefliyoruz.”
-HATAY MÜZELER ŞEHRİ OLACAK-
Yayman, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) ev sahipliğinde, Hatay Turizm Platformu olarak, korona salgını döneminde dahi düzenli olarak toplandıklarını ve Hatay turizmini salgın sonrası döneme hazırlamaya çalıştıklarını ifade ederken, “Sürekli dile getirdiğimiz bir hayalimiz var. Hayalimiz, Hatay’ı müzelerin şehri haline getirerek, kültür turizminin başkenti yapmaktır. Hatay, Türkiye’nin açık hava müzesidir ve bacasız sanayi, turizmden daha fazla pay almalıdır.
Saray Caddesi üzerinde, yıkılmaya yüz tutmuş tarihi binanın restore edilme aşamalarını adım adım izledik. Kısa sürede bu binanın kurtarılarak yeni bir fonksiyon verilmesi, şehrimiz adına çok önemli ve mutluluk verici bir gelişmedir. Bina, hem yok olmaktan kurtarılmış hem de şehrin en güzel binalarından biri olmuştur” dedi.
-MUTLULUK DUYUYORUZ-
Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör’ün de bu faaliyetlerle ilgili görüşleri şöyle:
“Yaklaşık bir yol önce restorasyonuna başladığımız bu tarihi bina, Antakya’ya yakışır bir kimliğe kavuştu.
Hatay ili Antakya ilçesi Saray Caddesi 3 Mıntıka 5 nolu parselde bulunan, mülkiyeti Hazine’ye ait, Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne tahsisli tescilli bina, onarılarak, Hatay Edebiyat Müze Kütüphanesi olarak kullanılacak. Biz, salgın döneminde de çalışarak bu binayı şehrimize kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz.” -Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)