Yayman’dan müjde

Yayman’dan müjde

Hatay’da turizm hamlesi
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti, Hatay için gerçekleştirecekleri turizm hamleleri ile şehrin turizmde hak ettiği yere geleceği müjdesini verdi.

Ak Parti İskenderun İlçe Başkanı Ayhan Bodur, İlçe Yönetimi ve Turizm Müdürleri ile birlikte İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nı (İTSO) ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Hatay’da gerçekleştirecekleri turizm hamlesi hakkında müjdeli haberler verdi.
-HATAY İÇİN ÇALIŞIYORUZ-
İTSO Yönetimi tarafından kapıda karşılanan Yayman, ziyaret kapsamında yaptığı konuşmasında, “Hatay’da turizm hamlesi başlatıyoruz. İskenderun Belediyemiz ile birlikte Kültürhan projemiz var. Payas Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’nin benzerini İskenderun’a da yapacağız inşallah. Ziraat bahçesinin içerisinde bin kişilik bir konferans salonunun olduğu aynı yapıyı buraya yapmayı düşünüyoruz. İçerisinde 30 ayrı işyerinin faaliyet göstereceği ve Avrasya kültürümüzü canlandıracak olan bu Kültürhan’ı esnaflarımız yönetecek. Burada bayanlarımız da yer alacak. Bu Kültürhan’da el sanatları, yöresel ürünler, pastane ve restaurantlar olacak. Bunun yanında, sahile, Anıt alanının hemen arkasına kütüphaneler yapmayı düşünüyoruz. Belen’in hemen girişine ise kültür parkları yapılacak Bunun yanında İskenderun’a değer katacak tüm projeleri inceliyoruz. Hatay’da turizm hamlesi başlatacağız. Denizlerimizden de istifade edilecek. Yolcu gemilerinin körfeze gelmesi ve Antakya ile çevre ilçelerdeki tarihi mekanların gezilmesi için girişimler yapılacak. Bu konularla ilgili Hatay Kitapçığı bastırdık, Hatay’ı anlatan yeni tanıtım filmleri de çekiyoruz. Bu bölgenin turizmde hak ettiği yere gelmesi için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz” dedi.
-DENİZ VE YAYLA-
Hatay’daki turizm potansiyelinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ise, İTSO Yönetimi olarak bölge ekonomisine katkı sunmanın gayreti içerisinde olduk-larını söyledi. İskenderun’un sürekli sanayi şehri olarak anıldığına işaret eden Yılmaz, “Oysa şehrimiz, deniz ve yayla turizmi açısından son derece potansi-yele sahip bir konumda. Gerek Arsuz sahillerimiz gerekse yaylalarımız turizm yönünden çok daha iyi değerlendirilebilir” diye konuştu.
-SAHİP ÇIKILMALI-
Hatay’ın tarihi yapısıyla İskenderun’un denizinin entegre edilmesiyle ortaya çıkacak potansiyele de dikkat çeken Yılmaz, şunları söyledi:
“Kruvaziyerlerin, yani büyük yolcu gemilerinin İskenderun’a gelmelerini sağlayabiliriz. Her gemide yaklaşık 5 bin 6 bin yolcu olduğunu düşünürsek, önemli bir döviz girdisi olabilir. Bu gemilerin körfezimizde bir gün bile demirlemesi, esnafımıza nefis aldıracaktır ve bölge turizmi de canlanacaktır. Hatay’da tarih, doğa, deniz yayla turizmi yönünden tüm güzellikler mevcut ancak bölgemize sahip çıkılması lazım.”
Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ve Ak Parti İskenderun İlçe Teşkilatı’nın ziyaretinde; İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter, İTSO Muhasip üye Necat Özkaya, İTSO Yönetim Kurulu üyeleri Gassan Kuran, Adnan Mursaloğlu, M.Ali Bulut, Mehmet Ünüvar ve İTSO Meclis üyeleri de hazır bulundu. -Tamer Yazar-

(Visited 4 times, 1 visits today)