Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yazılım dünyası kapıları gençlere açıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Selçuk Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde yer alan Atiker Yazılım Veri İşlem A.Ş. iş birliği, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen özel bir sosyal sorumluluk projesi, gençlerin geleceğin teknolojileriyle buluşmasına ev sahipliği yaptı.

Sevsen Nevzat Şahin Ortaokulu’nda düzenlenen etkinlik, öğrencilere yazılım dünyasının kapılarını aralayarak teknolojiyle tanışma fırsatı sundu. Etkinliğe Atiker Yazılım Proje Sorumlusu Uğur Erdoğan, okul müdürü Hüseyin Özdemir, Okul Müdür Yardımcısı Şebnem Göktaş ve Bilişim Öğretmeni Yasemin Altay katıldı.

Etkinliğin ilk aşamasında öğrencilere algoritma ve yazılım hakkında video sunumu yapıldı. İkinci aşamada ise uygulamalı bir şekilde öğrencilere aplikasyon (uygulama) üzerinden kod yazma etkinliği ve yazılan kodların ortaya çıkardığı sonuç gösterildi. Yaklaşık iki saat süren eğitim semineri boyunca gençlere, Clomosy Mobil Uygulama Geliştirme Platformu’nun kullanımı anlatıldı. Öğrenciler, yapay zekâdan IoT’ye, oyun geliştirmeden mobil uygulamalara, Raspberry Pi gibi son teknolojilerle etkileşimli uygulamalar geliştirme şansı buldular.

Etkinlik kapsamında öğrenciler, her bir uygulamayı yakından inceleme fırsatı elde etti. Kodları görüp analiz ettikten sonra kendi mobil cihazlarında deneyimleme imkânı buldular. Dileyen gençler, örnek uygulamaları daha sonra geliştirmek için gerekli olan temel bilgileri edinme şansı yakaladılar. – Yusuf Cemil Karaçay-