Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yeni kurulan bir kentin yükselişini izliyoruz

Başkan Yaman, toplu açılış

Başkan Yaman, toplu açılış töreninde, beş yıllık görev süresindeki faaliyetlerini anlattı, sıfırdan bir kent oluşturduklarına vurgu yaptı

Defne Belediye Başkanı Opr. Dr. İbrahim Yaman, önceki gün Turunçlu Defne Evinde düzenlenen etkinlikte toplu açılış gerçekleştirdi, 5 yıllık görev süresi içindeki faaliyetlerini tek tek sıraladı. Katılımın yoğun olduğu etkinlikte, Başkan Yaman, 5 yıl önce Defne adıyla bir kenti olmadığını, sıfırdan bir kent oluşturduklarını söyledi ve “Hep beraber yeni kurulan bir kentin yükselişini izliyoruz” dedi.
Tamamlanmış ve yapımı devam eden projelerini de aktaran Başkan Yaman, “2014 öncesi sizlere gelerek desteklerinizi istemiştim. O zamanlar beni sadece Belediye Başkan adayı olarak tanıdınız. Bize güvendiniz, destek verdiniz. Belediye Başkanı olduk. Biz bu mücadelede, yoktan bir ilçeyi yarattık. Biliyorduk, işimiz zordu. Biz zor olsa da bu yolda yürümekten vazgeçmedik. Mücadele ettik. El birliği ile Defne, bugün geldiği barış, huzur ve kardeşlik ortamının sürdürülebilmesi ve hizmetlerin devamı için hep birlikte çalıştığımız bir ilçe oldu. Doğduğumuz, büyüdüğümüz ve yıllardır mücadelesini verdiğimiz bu kenti daha ileri noktalara götürmek için gece gündüz çalıştık.
Devir tasfiye kurulunca başka kurumlara verilmiş tüm taşınmazlarımız için, hukuki yollara müracaat edip tümünü belediye mülkiyetine kazandırdık. Böylelikle kuruluş çalışmamıza start verdik. Belediyeyi beraber yönetmek adına ilimizin ilk ‘Kent Konseyi, Kadın, Gençlik, Çocuk ve Engelli Meclislerini’ kuran belediye olduk. Hatay’da ilk kez bir ‘Arama Konferansı’ düzenleyerek uzmanların katılımlarıyla stratejik planımıza temel olacak vizyon ve misyonumuzu belirledik” dedi.
-Büyük bir kent meydanı kazandırdık-
Başkan Yaman, ilgiyle izlenen konuşmasında faaliyetlerini şöyle sıraladı:
“İlk olarak Hidro Atatürk Park’ımızı Havuzu ve Parklarıyla tamamen yenileyerek halkımızın hizmetine sunduk. Hemen ardından parkın WC lerini ve girişteki Kebapçıların olduğu çöplük halindeki alanı düzenledik.
İlçemizin şimdiye kadar hiç almamış olduğu Fen İşleri ve Park Bahçe Hizmetlerinde daha etkin olabilmek adına 5 adet Mercedes iş Kamyonu
(1 adet Belediyeler Birliğinden hibe),
1 adet Greyder, 1 adet Paletli Ekskavatör, 1 adet Volvo kazıcı yükleyici, 1 adet toprak silindiri, 1 adet asfalt silindiri, 1 adet Beko Loder, 1 adet asfalt robotu, 1 adet sepetli araç, 1 adet Fluence binek, 9 adet Ford Tourneo,
1 adaet Dodge Pikap, 3 adet çift kabin Ford transit olmak üzere toplam 27 adet araç satın alarak Makine hizmet filomuzu güçlendirdik. Belediyemize ait bir arsada Makine İkmal Parkımızı ve içinde Akaryakıt istasyonumuzu kurduk.
Turunçlu, Çekmece, Harbiye ve Subaşı hizmet binalarımızı bakım onarımdan geçirip, Subaşı hizmet binamıza bir ek kat ve Meclis salonu inşa edip hizmet noktalarımızı halkımızın kolay ulaşabileceği şekilde düzenledik. Büyükşehir Belediyemizin aynı alanda yaptığı alt geçit kazısında çıkan tarihi kalıntılar nedeniyle planlanan zamandan sonra bitirilmiş olsa da Şehrimizin en güzel ve en büyük kent meydanını (Uğur Mumcu Meydanı) kentimize kazandırdık.
-İlçeye bir stat kazandırdık-
Mahallelerimizde mevcut tüm parkları yeniledik ve 40 adet yeni park oluşturup halkımızın hizmetine sunduk. Harbiye ve Çekmece mahallerimizde birer Kapalı Semt Pazarı inşa edip hizmete sunduk. Toprak saha olarak mevcut Dursunlu Futbol Sahasını çim saha haline getirip tribünleriyle beraber hizmete soktuk. Gümüşgöze mahallemize ana yol üzerinde modern bir Spor Kompleksi kazandırıp gençlerimizin hizmetine soktuk. Yeşilpınar mahallemizdeki Lisenin bahçesine modern bir Basketbol Sahası inşa edip öğrencilerimize hediye ettik. Çekmece Mahallemiz deki futbol sahasını tribünleri, soyunma odaları, duşları ve gerekli tüm müştemilatı ile Çekmece Stadı haline getirdik. İlçemizin hemen hemen tüm okullarına, Beden Dersi soyunma odası, Konferans salonu, Bahçe düzenlemesi, Çatı onarımı gibi desteklerle çocuklarımızın eğitim ortamlarının kalitesine katkı sunduk. Her bölgeye hitap edecek şekilde Harbiye ve Çekmece Mahallelerimize açtığımız Halk Marketlerimizde 10 bini aşkın ihtiyaç sahibi vatandaşımıza Temel gıda maddeleri ağırlıklı ve kimseyi rencide etmeden sosyal yardımı sürekli yaptık.
-Defne Evleri marka haline geldi-
İlk örneğini Akdeniz Mahallemize inşa edip Halkımızın beğenisine sunduğumuz ve halkımızın ilgi odağı haline gelen, ‘Defne Evleri’ bir marka haline geldi. Mülkiyeti, tasarımı ve yapımı tamamen belediyemize ait olan Defne Evlerimizi , birkaç tanesi farklı konseptte olsa tüm mahallelerimize yaygınlaştırma kararlılığıyla bugüne kadar, Akdeniz, Tavla, Çekmece, Harbiye Esenbulak, Dursunlu, Sinanlı, Aknehir ve Gümüş göze Mahallelerimizde gerçekleştirme imkanı bulduk. Yatırımcı kuruluşlarla girdiğimiz eşgüdüm çabalarımız ve girişimlerimiz sonucunda ilçemizin enerji altyapısından iletişim hatlarına, içme suyundan doğalgaza kadar bir çok alanda Belediyemizin yatırım potansiyelinin çok üzeride Altyapı Yatırımları gerçekleşti. Büyükşehir Belediyemizin Su Kanalizasyon idaresince 5 mahallemizin içme suyu, 3 mahallemizin yağmur suyu drenaj şebekeleri değişti. Tahsis ettiğimiz 60 kadar noktada yapılan trafolarla Defne’de elektrik kesintileri neredeyse tarihe karıştı. Bütün bu altyapı kazılarına rağmen sokak ve caddelerimizde Sıcak Asfalt ve Parke döşeme çalışmalarımız sürekli devam etti.
Çekmece mahallemiz de minik yavrularımıza hediye edeceğimiz ‘Belediye Kreşi’ Binamızı tamamladık. Her yaz tatilinde yüzlerce öğrencimize karne hediyesi olarak verdiğimiz ‘Yüzme Kursları’na ek olarak Futbol ve Basketbol Kursları ile çocuklarımıza sporu sevdirdik. Vatandaşlarımızın acılı günlerinde Taziye Çadırı ve cenaze ile ilgili tüm ihtiyaçlarını karşılayarak yanlarında olduk. Çocuklarımızın ve Gençlerimizin Sanat-Kültür alanındaki ihtiyaçlarını gidermek amacıyla açtığımız Defne Gençlik Sanat Kültür Merkezimiz de binlerce çocuğumuza hem sanat (Bağlama, Gitar, Karikatür, Drama) kursları verdik, hem de öğretmenlerimiz eşliğinde derslerine destek olduk. Hem çocuk hem de erişkinlere yönelik İngilizce kurslarımızı sürekli hale getirdik. Üreten Kadın Güçlüdür düşüncesiyle ‘Defne Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni Hatay’ın en aktif kuruluşu haline getirdik. Kooperatifimizin üretmekte olduğu ürünlere ‘Defne Dalı’ markasını alıp tescil ettirdik.
-Sanayi sitesini son aşamaya getirdik-
İlçemiz de hem istihdam yaratmak ve unutulmaya yüz tutmuş meslekleri canlandırmak adına kurduğumuz ‘Defne Belediyesi Koza Evi’nde kursiyerlerimize hem İpek Böcekçiliğini hem de ipek dokumayı öğrettik. Özellikle Harbiye Mahallemizde bir gelir kaynağı olabileceğine inandığımız Taş Oymacılığı ve işlemeciliğini bir atölye ve kursla dileyen gençlerimize ücretsiz öğrettik.
Amatör Spor kulüplerimize her yıl sağladığımız destekleri ve turnuvaları geleneksel hale getirdik. Yangın nedeniyle evi zarar gören veya evi sağlıksız olan hiçbir vatandaşımızı yalnız ve çaresiz bırakmadık. Yaşlı vatandaşlarımızın, bire bir başkanlık ziyaretleri ve özel desteklerle sürekli yanlarında olduk. Ev temizlik ekibimizle sürekli bakımlarını sağladık. Türbelerimizin ve dini mekanlarımızın bakımı ve temizliğini sürekli gerçekleştirdik. İlçemizde en çok ziyaretçisi olan Şeyh Yusuf El Hekim türbesini baştan aşağı yenileyerek Defne’ye yakışır hale getirdik.
Akıllı kent teknolojileri altyapımızı büyük ölçekte tamamladık. Donanım altyapımızı, yönetim bilgi sistemi ve coğrafi bilgi sistemi yazılımlarının temel modüllerini devreye aldık.
Defne’de istihdam olanakları sağlayacak ortamın yaratılması ve yeni yatırımları, girişimleri desteklemek amacıyla ‘Defne Küçük Sanayi Sitesi’ Kurulması çalışmasını son aşamaya getirdik. Üye başvuru süreci devam eden sanayi sitesinin planlama çözümlerini sanayicilerimizin hizmetine sunduk. Çevre yolu üzerinde, çevre ve insan sağlığı açısından riskler taşıyan Hayvan Pazarını, Sanayi sitesini yanına taşıma planlamamızı yaptık ve bürokratik süreci başlattık.
Yeni kurulmuş bir ilçe olarak bir yandan geçmişten gelen sorunlarla uğraşırken diğer yandan geleceğimizi kurgulamak ve gerçekleştirmek zorunda olduğumuzun bilincindeyiz. Uzun yıllar ihmal edilmiş, gerekli planlama ve projelendirmesi yapılmamış teknik altyapı eksikliği kentimizin en büyük sorunudur. Bunun yanında her biri farklı bir anlayış ve teknikle yapılmış belde imar planlarımız ve özellikle Harbiye Mahallemizdeki SİT alanı sorununa, yeni yapılmakta olan Hatay İli İmar Planında, Sağlıklı, sürdürülebilir, akılcı bir planlama yaklaşımıyla çözümler üretme arayışlarımızı, profesyonel danışmanlıklar ve destekler alarak kurduğumuz planlama büromuz ve çalıştaylarımızla çok iyi bir noktaya getirdik. Bu yaklaşımla; Yüksek kalitede, düşük yoğunlukta, yakın çevresinde eğitim, sağlık, spor, rekreasyon vb. donatılara sahip yerleşim alanları için Hatay merkezinde en uygun alanların Defne’de yer aldığını gösterip, üst ölçekli imar planlarında bu alanların tanımlanmasını sağladık.”
Başkan Yaman, konuşmasının ardından, yıl boyunca birlikte yürüdüğü Defne Belediye Meclis üyelerine plaket takdim etti, tamamlanmış hizmetlerinin açılışını gerçekleştirdi. -Mehmet ÖZGÜN –