Yeni Normal bekleniyor

Yeni Normal bekleniyor

Tarihi, kültürü, doğası ve tescilli mutfağı ile uluslararası bir kent kimliği olan Hatay coğrafyasının Antakya adresinde duranlar, Ankara’nın yeni normal dönemini başlattığı Mart’ın onlara ne getireceğini merak ediyor.

Hatay ve diğer iller, Mart ayı itibariyle kademeli normalleşme sürecine geçiyor. Ancak illerdeki vaka oranları ve salgının yoğunluğu, bu normal sürecin hızını da belirleyecek. Vaka sayısı, aşılama oranı gibi kriterler dikkate alınarak, illerin; düşük, orta, yüksek, çok yüksek riskli olarak dört gruba ayrılacağı belirtilirken, Hatay’ın hangi grupta yer alacağı merak konusu.
Konuya ilişkin konuşan bir vatandaş, şunları söyledi:
“Sadece virüsten değil, bir de mutasyondan bahsediyoruz. Bu da herkesin birbirine zaten şüpheyle baktığı şu dönemi daha da garip bir hale sokuyor. Açıkçası, insanların açık alanlarda, belli şartlarla bir araya gelebileceği bir döneme ihtiyacı var bence. Kurallar önemli, denetim de. Bu anlamda belediyelere de, valiliğe de çok büyük görevler düşüyor. Denendi çünkü! Vatandaşı kendi başına bırakırsan, kontrolü de ona teslim edersen, ipin ucu kaçıyor.
Daha geçen gün, otobüste en arkada oturuyorum. Biri, elindeki maskeyi sallaya sallaya yanıma kadar geldi ve oturdu. Maskesini işaret edince de, ‘Takacağım, tamam!’ deyip bana çıkıştı. Garip olan şu ki… HES kodu ile girerken karta bakan otobüs şoförleri, maskesiz birini nasıl kapıdan içeri alabiliyor? O yüzden, ya denetim tam olacak ya da eskiye döneceğiz ve bu kabus da hiç bitmeyecek!” Tamer Yazar