Yeni Önlemler

Yeni Önlemler

Hafta sonu Cuma akşamı saat 21.00’den Pazartesi sabahı 05.00’e kadar, aralıksız, hafta arası her gün 21.00-05.00 arası sokağa çıkma yasağı getirildi.

Ülke genelinde koronavirüs vakaları ile ölümlerindeki artış üzerine yeni önlemler alındı. Önlemler içinde en çarpıcı olanı, 4 Aralık Cuma akşamı saat 21.00’den başlamak üzere, 7 Aralık Pazartesi sabahına kadar sokağa çıkma yasağı getirilirken, hafta arası sokağa çıkma yasağı da 21.00-05.00 arası ve her gün şeklinde açıklandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ile yeni koronavirüs önlemleri şöyle oldu:
“Sokağa çıkma yasağı, hafta sonları, Cuma akşamı saat 21.00’den Pazartesi sabahı saat 05:00’e kadar, kesintisiz devam edecek. Hafta arasında da her gün 21.00-05.00 arası sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler, belirlenecek saatlerde, hafta sonu kısıtlama dışında olacak. Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecek.
Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınacak, nikahlar da bu sayıyı geçemeyecek. Alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulamasına geçilecektir. Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacak. Restoranlar, paket servis haricinde hizmet veremeyecek.
Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı, toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. Zorunlu hizmetler dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında mesai saatleri 10:00-16:00 arası uygulanabilecek. Hamam, sauna, masaj salonu, yüzme havuzu lunapark gibi yerler, faaliyetlerine ara verecek.
Hafta içi her gün saat 21.00 – 05.00 arasında herkes için sokağa çıkma yasağı uygulanacak.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs tedbirlerinin, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle düzenleneceğini ve Salı gününden itibaren uygulanacağını bildirdi. -Cemil Yıldız-