Yerel Basın ve Küresel Virüs

Merhaba sevgili okuyucu.

Covid 19 sürecinden önce, yerel basının giderek büyük bir cenderede boğulmakta olduğu bir gerçek idi. Gazete okuyan kesimin, günlük gazeteyi bayiden alıp okuma alışkanlığı, yerini hızla internete girip web sayfası üzerinden yayını izlemeye kayıyordu. Özellikle yerel basın, bu alanda ciddi sancılar içindeydi. Yerelde gazete sayfalarına verilen reklam ve ilanlar bir hayli düşmüş, abone sayılarında duraklama ve hatta gerileme yaşanmıştı.

Bu noktada bazı bilim adamları, yerel basın başta olmak üzere, yazılı basının artık kabuk değiştirmek zorunda olduğunu söylüyor, köklü gazetelere de artık internet üzerinden yayıncılığı öneriyordu. Bu alanda yavaş sayılabilecek bir ilerleme yaşanıyor, yerel basın temsilcileri, yeniliğe ve yeniçağa yavaş ayak uyduruyordu.

Covid 19 sonrası ilerleyen süreçte, bu yeni yayıncılık anlayışı ve geleneğine çok hızlı bir adaptasyon çabası kendini gösterdi. Eski ve demode alışkanlıklarından sıyrılmaya ve okuyucusuna ulaşmaya çabalayan yerel basın; gazetelerin günlük basılması ve dağıtımı aşamasında hareket kabiliyetini kaybetti. Zaten sağlıkçıların verdiği bilgilere göre de, virüsün en çok yayıldığı alanlardan biri de kağıt idi. Bunu öğrenen okuyucu da, merak ettiği ve takip etmek istediği gazetesini, üçüncü hamur kağıdı eline alıp sayfaları çevirerek okumak istemiyordu. O vakit, değişim zamanı kendini gösterdi.

Bu değişim sürecinde, birçok ilde resmi ilan alan gazeteler bir avantaj yakaladı. Basın İlan Kurumu, gazetelere, web sayfası üzerinden yayıncılığı bir süredir zaten dayatıyor, bu alanda yerel basına yön veriyordu. Ancak web sayfaları bir hayli dinamik olan yerel basın burada durmamalı, sosyal medya platformları üzerinden de geniş bir okuyucu kitlesi kazanmak zorundaydı. İşte korona ile hızlı bir değişim içine giren tüm yerel gazeteler, şuan da bu kulvarda yol alma, mesafe kat etme çabası içinde.

Antakya Gazetesinin www.antakyagazetesi.com web adresinden her gün on binlerce okuyucu bize dünyanın dört bir yanından ulaşabilir iken; Twitter, Facebook ve İnstagram hesaplarımızdan da başarılı bir yolculuk ilerlemektedir. Siz değerli okuyucularımızdan ricamız, sahip olduğumuz sosyal medya yayın kulvarlarımızı desteklemeniz, önermeniz ve oradan takibi teşvik etmenizdir.

Biz bir adım daha atıyor; gazetemize ulaştırdığınız mail adreslerine de, her gün hazırlamakta olduğumuz gazetemizin PDF dosyalarını ( fotoğraf olarak) gönderiyoruz. Lütfen bizlere mail adreslerinizi gönderin ve ücretsiz olarak her sabah gazetemizin tüm sayfalarını ekranlarınızdan okuyunuz.

Bir başka adımımız da; bu süreçte çalışmak zorunda olan, evden eve hizmet verebilecek olanların reklam, tanıtım ve duyurularını ücretsiz yayınlıyoruz. Bu konuda da gazetemiz ilgililerine ve mail adresine başvuruda bulunabilirsiniz.
Ama çok da önemli bir duyuru yapmamız lazım. Bizim verdiğimiz emeği sabote etmek isteyen, emeğimiz üzerinden sahte hesaplarla bilgilerinize ulaşmak isteyen korsan maillere itibar etmeyiniz. Maalesef okuyucularımızın bilgilerine ulaşıp, gazetemizin emeğini yok etmek isteyen çabalar var. [email protected] adresi dışında başka bir adresten gelen mailleri lütfen açmayın. İtibar etmeyin.

Evde kalın. Sağlıkla kalın.

Sevgiler.