Yeşildal’dan Savaş’a sert eleştiriler

Yeşildal’dan Savaş’a sert eleştiriler

Valilikteki su ve elektrik kesintilerinin görüşüldüğü toplantıya katılmayan Lütfü Savaş’ı eleştirdi.

AK Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, Hatay Valiliği’ndeki su ve elektrik kesintilerinin görüşüldüğü toplantıya katılmayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a sert eleştirilerde bulundu.
Başkan Yeşildal, İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Son dönemde, ortada bilgi kirliliği dolaşıyor. Bu bilgi kirliliğine karşı, basın mensuplarımız vasıtasıyla halkımızı doğru bilgilendirmek istiyoruz. Hatay halkı, bilgi kirliliğinden, siyasi krizden ve yalan yanlış açıklamalardan bıktı. Hatay halkı, ortak aklın işletilmesini hak ediyor. Biz, rakibimiz olan Partiyle dahi bir araya gelerek, sorunların çözümü için birlikte hareket ederiz. Hiç kimseye de, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı da dâhil olmak üzere, ortak aklın çalışmasına engel olmasına izin vermeyeceğiz. Hatay halkı da bunu istiyor. Tüm kurumların, görevlerini adam gibi yerine getirmesini istiyor. Görüyorsunuz, Hatay Valimizin koordinesindeki toplantıya katılma lütfunda bile bulunmuyor. Böyle bir şey olabilir mi? CHP’lilerin de, MHP’lilerin de, AK Parti tabanının da tek istediği, kaliteli hizmet alabilmek” dedi.
-Aklıselime davet edilmeli-
Hatay Valisi’nin öncülüğünde; Milletvekilleri, Belediye Başkanları, HATSU Müdürü, DSİ ve EnerjiSA yetkililerinin toplantıya çağrıldığını, bu toplantının tek amacının, ilimizde yaşanan su kesintilerinin önüne geçmek, Samandağlı, Defnelilerin ve tüm Hataylı vatandaşların yaşadığı su problemine son vermek olduğunu söyleyen Başkan Yeşildal, şöyle devam etti:
“Toplantıya katılan AK Parti Milletvekillerine, Cumhur İttifakı Milletvekillerine, DSİ yetkililerine, EnerjiSA yetkililerine ve CHP Hatay Milletvekillerine, AK Parti İl Başkanı olarak teşekkür ediyorum. Bu sorunun birinci derecede sorumlusu olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı, toplantıya katılma tenezzülünde bile bulunmamıştır. Kendisi katılmadığı gibi, Genel Sekreteri’ni değil, Genel Sekreter Yardımcısını, HATSU Müdürü’nü değil, Müdür Vekilini o toplantıya katmıştır.
Bu millet, hem Kurban hem Gadir-i Hum Bayramını susuz geçirirken, su probleminin en büyük çözüm mercii olmasına rağmen, Hatay’da olmasına rağmen bu toplantıya katılmamıştır. Buradan, AK Parti İl Başkanı olarak kendilerini kınıyorum.
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin birçok kepazeliğine şahit olduk. Son yapılan saygısızlık, Hatay halkının iradesine yapılan saygısızlıktır. Bu yapılanı, terbiyem el verdiği ölçüde söyleyeceğim. ‘Mahalle yanarken, birileri saçını tarıyor!’ Hatay halkı bunu unutmayacaktır.
Buradan, daha önce de çağrıda bulunduk. Yine çağrıda bulunuyorum. Lütfen CHP Milletvekilleri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı’nı, aklını başına toplamaya ve aklıselime davet etsinler.”
-Su indirimi uygulanmalı-
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin su indirim kararını uygulamadıklarının altını çizen Başkan Yeşildal, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Mayıs ayı HATSU Genel Kurulu’nda, Cumhur İttifakı olarak halkımızın yanında olacağımızı belirterek, %20 su indirimi kararı aldırmıştık. Ancak bu tarihe kadar indirim kararını uygulamadılar. Buradan tekrar çağrı yapıyorum. Bu indirimi uygulayın. Cumhur İttifakı olarak, HATSU Genel Kurulu’nun olağanüstü toplanmasını isteyeceğiz ve sadece bu indirim kararının uygulanmasını isteyeceğiz.”
-Anlayışı red ediyor ve kınıyoruz-
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ve HATSU Genel Müdürü toplantıya katılmamasının rezalet olduğunu söyleyen Yeşildal, şunları dile getirdi:
“Gerçi, biz rezaletlerine alışığız. Daha önce su kesintileri yaşanırken, ‘DSİ yatırım yapmıyor diye kesinti oluyor’ diyenler bunlar değil miydi? Daha sonra DSİ Genel Müdürlüğü, sorunun Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin yer tahsisi yapmamasından kaynaklandığını söyleyince, başka bahanenin ardına sığındılar. ‘İl genelinde yaşanan sıkıntıların kaynağı sabotajdır. Kablo ve boruları kesiyorlar’ dediler. Valilik’ten konuyla ilgili açıklamada ise sabotaj ile ilgili hiçbir ihbarın olmadığı belirtildi. Bunun ardından, namuslu ve haysiyetli bir insanın yapacağı şey, ‘Ben, birtakım iddialarda bulundum. Ama söylediklerim, mülki amir olan Vali Bey tarafından yalanlandı. Ben, Hatay halkından özür diliyorum ve görevimi daha iyi yapacağım’ demek olmalıdır. Ama görüyorsunuz, Vali Bey’in başkanlığında yapılan toplantıya dahi katılmıyor. Biz, bu anlayışı reddediyor ve kınıyoruz.” -Mehmet ÖZGÜN-