Yetkililer Açıklama Yapmalı

Yetkililer Açıklama Yapmalı
Samandağ’da, 5 gün önce zehirlenerek hastaneye kaldırılan çok sayıda kişinin zehirlenme nedeni konusunda değişik iddialar var.

Süt mü, Su mu?

Bir pastaneden alınan pastada kullanılan SÜT'ün zehirlenmeye yol açtığı şeklindeki iddialar üzerine, pastane yetkilileri, “Zehirlenme nedeni SÜT değil, SU” görüşünde!

İlimiz Samandağ ilçesinde, geçtiğimiz hafta sonunda çok sayıda kişinin karın ağrısı, kusma ve ishale yakalanma şeklinde belirtiler göstererek zehirlenmesine dair süreç için çeşitli iddialar ortaya atılmaya devam ediliyor. İlçe halkı, olayın resmi ağızlarca aydınlatılmasını ve ortaya çıkarılmasını istiyor.

Bu arada zehirlenme sonucu 1 kişinin öldüğü ile ilgili iddianın da doğru olmadığı, olayda hayatını kaybeden olmadığı, zehirlenenlerin tamamının eski sağlıklarına kavuştuğu kaydedildi. Sosyal medyada, zehirlenmelere, bir pastaneden alınan pastanın yol açtığı ve pastada kullanılan sütün kullanım süresinin ise geçtiği şeklinde iddiaların dolaşması üzerine, muhatap pastane sahibi bir açıklama yaptı ve iddiaları kabul etmedi.

Antakya, Defne ve Samandağ ilçelerinde olmak üzere, toplam 10 şubesi bulunan Diyor Pastaneleri Grubu adına yapılan açıklamada, zehirlenmeye sütün değil, içme suyunun yol açtığı öne sürüldü.

HER TÜRLÜ HUKUKİ YOLA BAŞVURACAĞIZ!

Diyor Pastaneleri açıklaması aynen şöyle:

“Son günlerde, işletmekte olduğumuz Diyor Pastaneler zincirimiz ile ilgili sosyal medyada ve de halkımız arasında asılsız haberler ve ithamlar paylaşılmaktadır. Abartı seviyesi o kadar yükseltildi ki, bir vatandaşımızın hayatını kaybettiği dahi iddia edilmiştir. Yaşanan süreci, halkımızın iyi ve insaflı anlaması gerekmektedir. Şöyle ki…

Samandağ merkez şubemizin olduğu bölgede su kesintisi yaşanmıştır. Su ihtiyacını giderme adına, itfaiye tarafından depomuz doldurulmuştur. Faaliyete başladığımız tarihten bugüne kadar hijyen konusunda son derece hassas olan pastane zincirimizde, en ufak gıda zehirlenmesi yaşanmamıştır. İtfaiye aracılığıyla su depomuz doldurulduktan sonra, tüm ilçemizde de salgın vakalarına rastlanılmış olması da düşünüldüğünde, salgının pastanemizden değil, sudan kaynaklanma ihtimali kuvvetle muhtemeldir.

İlimizde, toplamda 10 şubemiz bulunmaktadır. 10 şubemizde kullandığımız imalat ürünleri tamamen aynıdır. Samandağ şubemizle ilgili yaratılan spekülasyonları, asılsız ithamları kabul etmemiz mümkün değildir. Çünkü diğer 9 şubemizden alışveriş yapan değerli müşterilerimizde hiçbir rahatsızlık yaşanmamıştır.  Dolayısıyla yaşanan sıkıntının, itfaiye tarafından tedarik edilen sudan kaynaklanma ihtimali yüksektir. İlçemizde yaşanan sağlık sorununun pastanemize mal edilmeye çalışılması, sektörde öncü konumunda ve sayısız çalışanı olan bizleri son derece üzmüştür. Sağlık sorunu yaşayan vatandaşlarımızın çoğu da pastanemizden alışveriş yapmayan kişilerden oluşmaktadır.

“Kişisel ya da sahte hesaplarla maksadını aşan paylaşımlarda bulunan, pastanemizi hedef gösteren kişilerin tarafımızca kayıtları alınmıştır. İşletme zincirimizi karalayanlar hakkında her türlü hukuki yollara başvuracağımızın bilinmesini isteriz.

İl Sağlık Müdürlüğü görevlileri tarafından, ürünlerimizden numuneler alınmış ve devletimizin laboratuvarlarına gönderilmiştir. Her zaman olduğu gibi halkımızın sağlığını düşünen işletmeciler olarak, laboratuvar sonuçları açıklanıncaya kadar Samandağ şubemizin faaliyetini durdurma kararı aldık. Yaşanan sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.”

HATSU SESSİZ!

Bu gelişmeler yaşanırken, Samandağ halkı, olayın mağdurları ve yakınları, zehirlenmeye yol açan etmenin ne olduğu konusunda yapılacak analiz sonuçlarının açıklanmasını ve halkın aydınlatılmasını istiyor. Muhatap “Diyor Pastaneleri” açıklamasında, zehirlenmeye “şehir içme suyunun” neden olabileceği öne sürülürken, muhatap kurum Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı HATSU’nun sessiz kalması ise dikkat çekici.

-Cemil Yıldız-