Yıllardır böyle…

Yıllardır böyle…

Var, ama yok gibi!

Kadim kimliği ve binlerce yıllık geçmişi ile dünyanın birçok yerinde ‘Antioch’ ismiyle bilinen Antakya, şehirleşen (betonlaşan) hali içinde ayakta kalma telaşına sahip birçok eseri ile de iç içe yaşıyor ama…

Antakyalılar; yerini de, şeklini de, yıllardır üzerinde hiçbir çalışma yapılmadığını da bilir! Antakya Asi Nehri kenarında, Köy Garajları’nın hemen yanı başındaki Su Kemerlerinden bahsediyoruz.
Bekir Karabacak Köprüsü’nün hemen alt ve karşı kesimindeki eski tabakhane yanındaki Su Kemlerleri iyi bir görüntü oluştursa da, bakımsız, bir o kadar da kaderine terkedilmiş! Asi Nehri’ne bakan görkemli, ama bir o kadar da yalnız görüntüsüyle gelip geçenleri merakta bırakan tarihi kemerlerin, neden yıllardır gereken kurumsal özeni görmediğini bilen var mı?
Oluşumuna dair tam tarihi net olarak bilinmeyen kemer, Antakya şehir merkezinde bulunan tarihi evlerden sonra, yer üstünde en net olarak görülebilen eserler arasında sayılıyor. Şehirleşme ile birlikte, şehrin orta yerinde bir başına kalan kemer, bakımsızlık nedeniyle yer yer dökülüyor.
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün duyarsızlığı noktasında yok olmaya yüz tutan kemer, tarihe kazandırılacağı günü bekliyor. -Cemil Yıldız-