Yine arıtma kokusu…

Yine arıtma kokusu…

Defne-Turunçlu’daki Arıtma Tesisi kokusu, yeniden rahatsız edici boyutta

İlimiz Defne ilçesi Turunçlu Mahallesi’ndeki Arıtma Tesisi’nden kaynaklanan pis koku, son birkaç gündür yeniden rahatsız edici boyutlara çıktı. Son iki hafta içinde düzeyi zaman zaman yükselme ve düşme gösteren Arıtma kokusu, hafta sonunda tavan yaptı, bölge sakinlerinin yeniden huzuru kaçmaya başladı. Kimileri, gece kapı-pencere açamazken; Astım ve Kalp hastası olan ya da nefes darlığı çeken kimileri ise geçici de olsa bölgeyi terk etmek zorunda kaldı.
Geçtiğimiz yıl Ekim ayında; CHP Defne İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu, Hatay Mimarlar Odası Şube Başkanı Mustafa Özçelik, İnşaat Mühendisi Adnan Özçelik, İnşaat Mühendisleri Hatay Şube Başkanı Selim Harbiyeli ile aralarında Meclis üyeleri, STK temsilcileri ve mahalle muhtarlarının da bulunduğu bir heyet, BŞB Başkanı Lütfü Savaş’ı ziyaret etmiş, ardından yapılan açıklamalarda ise Arıtma Tesisi’nin kaldırılacağı belirtilmişti.
Bundan tam 1 yıl önce gerçekleşen bu görüşmede, Heyet üyeleri, Başkan Savaş’a, Arıtma Tesisi’nden kaynaklı kokuların 9 mahalleyi kapsayan 1.5 km. yarıçapında bir bölgede 60.000 kişiyi etkilediğini, Defne halkının Arıtma Tesisi’nden yayılan bu kötü kokulara artık tahammüllerinin kalmadığını ve konunun biran önce çözüme kavuşması gerektiğini vurguladı.
Başkan Savaş da, Defne ilçesindeki Arıtma Tesisi’nden kaynaklanan sorunların farkında olduğunu, çözülmesi için girişimlere başladıklarını, koşulların uygun olması halinde Turunçlu’daki Arıtma Tesisi’nin Büyükçat Mahallesi’ne taşınacağını, aynı zamanda Hayvan Barınağı’nın da bulunduğu yerden kaldırılacağını ve Arıtma Tesisi’nin kaldırılmasıyla birlikte mevcut alanı ‘KENT PARK’ olarak düzenleneceğini belirtmişti.
Bu arada, Hatay TİP Milletvekili Barış Atay ile 31 Mart’ta DSP Defne Belediye Başkan Adayı olan Mehmet Güzelyurt, dün birlikte Akdeniz Mahallesi Muhtarlığını ziyaret etti. Ziyaret sohbetinin ana gündemini, Arıtma kaynaklı koku oluşturdu. -Cemil Yıldız-