Yine Bir Sınav Klasiği

Yine Bir Sınav Klasiği

Yine çalıntı soru “başarısı”…

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularıyla ilgili iddiaların ardından görevden alınırken, Hataylı iki hukukçu, Neval Oğan Balkız ve Ekrem Dönmez, yaşananlara tepki gösterdi.

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) sorulan bazı soruların daha önce bir yayınevinin deneme kitaplarında yayımlandığı yönündeki iddialar üzerine gözlerin çevrildiği Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı kararla görevden alındı. Aygün, 8 Ağustos 2018’de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, şu anki Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yerine ÖSYM başkanı olarak atanmıştı.

Deneme kitaplarında yer alan 30’dan fazla sorunun 31 Temmuz’daki KPSS’de sorulduğu iddia edilmişti. ÖSYM, kamuoyunda büyük tepki çeken bu iddiayı yalanlamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise olayın araştırılması için Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) talimat vermişti.

-KOLAYCILIK!-

Duruma yönelik eleştirisini paylaşanlardan biri, Hataylı Akademisyen / Hukukçu Neval Oğan Balkız oldu. “Yine bir sınav klasiği! Yine çalıntı soru başarısı!” diyen Balkız, şunları söyledi:

“Binlerce insanın çalınan yaşam sevinci, gelecek kurma olanağı, nice umut, nice emek! Birini (ÖYSM Başkanı) sorumlu tutup görevden almak, kolaycılığıyla çözüm olmaz! Sorun, sistem! ‘Ne istedilerse verdik’ ile ‘kandırıldık’ sarkacında yiten bir ülke.”

-ÖRTTÜNÜZ!-

Hatay Barosu eski Başkanı Ekrem Dönmez de son yaşananları ‘rezalet’ olarak adlandırdı. Konuya biraz daha geniş bir perspektiften bakan Dönmez, “Hadi son KPSS rezaletindeki günahınızı, ÖSYM emirerini görevden alarak, yayınevini de polise baskın yaptırarak örttünüz diyelim! Peki ya sınavı kazanıp mülakatta elenenlerin günahını kime yazacağız?” değerlendirmesinde bulundu.

Tamer Yazar