Yoğun Bakımlar Dolu; Test, Filyasyon Kuyrukları…

Yoğun Bakımlar Dolu; Test, Filyasyon Kuyrukları…

Hatimoğulları, Sağlık Bakanı’na, Hatay’daki Test, Vaka ve Ölüm sayılarını sordu.

HDP Adana Milletvekili hemşerimiz Tülay Hatimoğulları Oruç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, ilimiz Hatay’da son günlerde olağanüstü artan pozitif vakalar ile test sonuçlarının alınmasındaki gecikmeleri sordu. Hatimoğulları, devlet ve özel hastanelerde uzun kuyruklar oluştuğuna, yoğun baskım servislerinin tamamen dolu olduğuna, filyasyon beklentisindeki hastaların da sıraya girmek zorunda kaldığına dikkat çekti.
Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, TBMM’ye sunduğu önergesinde şöyle dedi:
“Hastanelerde yoğun bakımların neredeyse dolu olduğu Hatay’da, acillerde ve ilçe sağlık müdürlüklerinde test için hastalar saatlerce beklemek zorunda kalmaktadır. Filyasyon ekipleri, vakalara yetişememekte, teşhis edilen hastalar ise bir veya iki gün ilaç beklemek zorunda bırakılmaktadır.”
Milletvekili Hatimoğulları, Bakan Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemli önergesinde şunları kaydetti:
“Hatay Tabip Odası’nın 16 Kasım 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, hekimlerden toplanan bilgiler ve sahadaki gözlemler sonucunda, Hatay’da vaka sayılarının ciddi bir oranda arttığına değinilmiştir. Hastanelerde yoğun bakımların neredeyse dolu olduğu, her gün yeni bir servisin Kovid-19 hastaları için ayrılır duruma gelmesine ve bu nedenle diğer hastaların servis, yatak, yoğun bakım sıkıntısı yüzünden sağlık hizmeti almakta zorluklar yaşamakta olduğu vurgulanmıştır.
Hatay Tabip Odası adına açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Nazik, ‘Acillerde ve ilçe sağlık müdürlüklerinde, test için hastalar saatlerce beklemek zorunda kalmaktadır. Filyasyon ekipleri, vakalara yetişememekte, teşhis edilen hastalar bir veya iki gün ilaç beklemek zorunda bırakılmaktadır. Temaslı hastalar belirti gösterdiğinde, 112 ambulansları yetersiz kalmakta, özel aracı olmayan kişiler ise toplu ulaşım araçlarıyla hastanelere gitmek zorunda kalmaktadır’ demiştir.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından 25 Kasım 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, ‘Yüzde 50’nin üzerinde vaka artışının olduğunu söylediği Hatay-da, çok sayıda sağlık emekçisine koronavirüs tanısı konmuş, iki sağlık çalışanı maalesef hayatını kaybetmiştir’ demektedir.”
Milletvekili Hatimıoğulları, önergesinde şu soruları sordu:
1. Koronavirüs ile mücadelede inandırıcılığı sağlamak, halkın pandemiye duyarlılığını ve verilerin güvenirliğinin önemini vurgulamak üzere, gerçek verilerle pandemi takip komisyonu oluşturulacak mıdır?
2. Hatay’da günlük pozitif çıkan test sayısı nedir?
3. Hatay’da kaç Kovid-19 hastası bulunmaktadır? Kaç kişi ağır hastadır? Hatay’da evlerde Kovid-19 tedavisi gören yurttaş sayısı nedir?
4. Hatay’da test sonuçlarına ulaşma süresi 5 günü bulan bu sürelerin kısaltılması için çalışmalar yapılmakta mıdır? Testlerin yapıldığı cihazların sayısının artırılması sağlanacak mıdır?
5. Hatay’da hastanelerin yeni servis ve yatak açmaya çalışması, ameliyatları ve poliklinikleri ertelemeleri sürdürülebilir bir durum mudur? Bunun için çözüm geliştirilmekte midir?
6. Bölge ve nüfus özellikleri dikkate alınarak “pandemi dışı hastaneler” belirlenecek ve ilan edilecek midir?
7. Hatay’da filyasyon ekiplerinin güçlendirilmesi sağlanacak mıdır?
8. Yatak doluluğu nedeni ile ilde özel hastanelerin de yeniden pandemi hastanesi olarak çalışmaya başlaması, yatan hasta takip ve tedavisini gerçekleştirmesi sağlanacak mıdır?
9. Defne, Arsuz ve Payas ilçelerinde halkın yıllardır karşılanmayan devlet hastanesi ihtiyacı sağlanacak mıdır?
10. Kovid-19 pandemisinin oluşturduğu istihdam ihtiyacı nedeniyle, KHK ile ihraç edilmiş ve ataması yapılmayan hekimlerin/sağlık çalışanlarının acilen göreve başlatılması sağlanacak mıdır?
11. Hatay’daki sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu malzemelere olan ihtiyacı karşılanacak mıdır?”
-Cemil Yıldız-