Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

YÖK artık ikinci öğretim yok dedi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerinde ikinci öğretim programlarının kapatıldığını duyurdu. Özvar, vakıf üniversitelerinde de ikinci öğretim programlarının yerine, istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programların getirileceğini belirtti.

Üniversitelerarası Kurul Toplantısı

259’uncu Üniversitelerarası Kurul Toplantısı, Yükseköğretim Kurulu’nda gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan YÖK Başkanı Erol Özvar, erişilebilir ve kapsayıcı bir yükseköğretim sistemi oluşturmak için çalıştıklarını vurguladı. Devletin yükseköğretime yaptığı büyük yatırımlar ve YÖK’ün çalışmaları sonucunda bu yıl üniversitelerde 1 milyonu aşan bir kontenjan oluşturulduğunu belirtti. Özvar, “Bu yoğun ve güçlü talebe doğru politikalarla yanıt vermek, önceliklerimizden biridir” dedi.

Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) Logosu

Özvar, bu yıl ilk kez Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) logosunun Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alacağını hatırlatarak, 109 üniversitenin 898 programının TYÇ logosunu kullanma hakkına sahip olduğunu söyledi. TYÇ logosunun, mezunların diplomalarının yurt dışında daha hızlı tanınmasını ve istihdam imkanlarının artmasını sağladığını belirtti.

İstihdam Bağı Azalan Programlar

Özvar, istihdamla bağı azalan programların kontenjanlarını kademeli olarak azalttıklarını açıkladı. Gelecek akademik yıldan itibaren, Çocuk Gelişimi, Felsefe, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili Edebiyatı açık öğretim programlarına sadece 35 yaş üstündeki öğrenciler kayıt yaptırabilecek.

Kontenjan Düzenlemeleri

Özvar, bazı programlarda kontenjanların düşürüldüğünü belirterek, “Beşeri sermaye dahil olmak üzere ülkenin kaynaklarının etkin kullanımı konusunda çok hassas davranıyoruz” dedi. Mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimler gibi programlarda kontenjanların düşürüldüğünü söyledi.

İkinci Öğretim Programlarının Kapatılması

Bu dönem üniversitelerdeki program kalitesini artırmaya yönelik en önemli çalışmanın, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olduğunu belirtti. Vakıf üniversitelerinde de ikinci öğretim programlarının yerine, istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programların getirileceğini ifade etti.

Uluslararası Öğrenciler İçin Mevzuat

Özvar, Yükseköğretimde Uluslararasılaşma Strateji Belgesi hazırlık çalışmalarına başladıklarını duyurdu. Uluslararası öğrenci hareketliliğine yönelik güçlü bir mevzuat çalışması yapıldığını ve bu çalışmanın bir kısmının kanunlarla, bir kısmının ise yönetmeliklerle oluşturulacağını belirtti.

Türkçe Öğretim Merkezlerine Akreditasyon

Özvar, Türkçe öğretim merkezlerindeki Türkçe eğitim kalitesinin artırılması amacıyla akreditasyon şartı getirileceğini açıkladı. İngilizce öğretimi konusunda da yabancı diller yüksekokullarına yönelik akreditasyon çalışmaları yapılacağını belirtti.

Bölgesel Toplantılar

Özvar, 2024-2025 eğitim-öğretim yılından itibaren her hafta başka bir bölgede olmak üzere, üniversitelerle bölgesel toplantılar gerçekleştireceklerini ve bu toplantılarda üniversite bilgi yönetim sistemi, üniversitenin ulusal ve uluslararası görünürlüğü, girişimci ve yenilikçi üniversite başlıklarında çalışmalarını paylaşacaklarını söyledi. – Mehmet Durmaz-