Yöresele Destekte Gaziantep örnek olur mu?

Yöresele Destekte  Gaziantep örnek olur mu?

37 coğrafi işaretli ürünüyle, Türkiye’de en çok tescile sahip il olduklarını belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yerel ürünlerin satışına yönelik dijital bir platform oluşturacaklarını söyledi.

Hatay’ın, “yöreseli tescilleme” konusunda rekabet içinde olduğu iller arasında yer alan Gaziantep, bugüne kadar 37 ürünü konusunda coğrafi işaretleme sürecini tamamladı. Küreselleşen dünyada şehirlerin yarıştığını ve yerelin konuşulduğunu kaydeden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, tam da bu noktada, Hatay’a da örnek olacak bir çalışmanın içinde olduklarını duyurdu.
Şahin, yerel ürünlerin üretimini yaygınlaştırmak için belediye olarak yaptıkları çalışmaları anlatırken, bölgenin tüm yerel ürünlerini e ticaret yoluyla dünyaya satmak için özel bir yazılım geliştirdiklerini bildirdi. Şahin, “Kendi yazılımımızı hayata geçiriyoruz, çalışmalarda son aşamadayız. Gaziantep olarak Türkiye’ye örnek bir model oluşturacağız” dedi.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin girişimiyle, Antep Yuvarlaması’nın 2017’de Coğrafi İşaret aldığını belirten ve yöresel üretimin ‘terapi’ başlığına da işaret eden Şahin, çarpıcı bir tespitte bulundu:
“Doğduğum mahallenin köftecisi bendim. Çok yuvarlama yaptım. Yuvarlama deyip geçmeyin. Yuvarlamayı yaparken mahallenin kadınları toplanıyor, komşuluk gelişiyor, dostluklar gelişiyor, dertleşiyorsun, rehabilite oluyorsun. İnsanlar, terapi için dünya kadar para harcıyor. Bunların hepsini doğal olarak yaptıran bir sistem var. Seni sosyalleştiren, komşuluğu geliştiren, lezzeti de beraberinde getiren büyük bir hikaye var.”
Tamer Yazar