YÖREX’in yöresel zenginliğinde

YÖREX’in yöresel zenginliğinde

Künefeli Hatay Başköşede

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle bu yıl 11’incisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, Antalya ANFAŞ Fuar Merkezi’nde, Hatay’dan İzmir’e, Kars’tan Rize ve Diyarbakır’a yüzlerce katılımcı ile başladı.

Hatay’ın da kurumsal ve özel firmalar bazında katılım sağladığı Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, Antalya ANFAŞ Fuar Merkezi’nde başladı. 24 Ekim’e kadar sürecek olan Fuar’da bu yıl, 76 ilden ve KKTC’den 113 Oda ve Borsa, 16 Kalkınma Ajansı ve 150 kooperatif (83’ü kadın kooperatifi) olmak üzere, toplam 650’nin üzerinde katılımcı yer alıyor.
-ŞİRELİ LEZZET-
Yöresel ve coğrafi işaretli ürünleri ekonomiye kazandırmak amacıyla 2010 yılında, ‘kriz varsa, çare de var’ sloganıyla Antalya Ticaret Borsa tarafından başlatılan Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, aradan geçen 10 yılda 3 bin katılımcıya ve 1 milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. YÖREX, aynı zamanda ülkemizde coğrafi işaret ekosisteminin gelişmesine de önemli katkılar sundu. 10 yılda tescilli coğrafi işaret sayısı 110’dan 921’e, başvuru sayısı 160’tan 721’e çıktı.
Eldeki tablonun fuar kalabalığına eklenen en keyif veren fotoğraf kareleri ise coğrafi işaretli / tescilli Antakya Künefesi oldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından şireleri dökülen künefeler, hazırlanma işlemini merakla ve ilgiyle izleyen kalabalığa servis edildi.
-HATAY DA-
Alınan bilgiye göre, Avrupa Birliği’nden (AB) coğrafi işaret tescili alan ürün sayımız 7’ye ulaştı. Bunlar; Aydın İnciri, Gaziantep Bakavası, Malatya Kayısısı, Aydın Kestanesi, Milas Zeytinyağı, Taşköprü Sarımsağı, Bayramiç Beyazı.
24 ürünümüzün AB süreci ise devam ediyor. AB listesinde; “Antakya Künefesi”, “Afyon Sucuğu”, “Afyon Pastırması”, “İnegöl Köfte”, “Kayseri Sucuğu”, “Kayseri Pastırması”, “Kayseri Mantısı”, “Antepfıstığı/Antep Fıstığı”, “Antep Lahmacunu”,”Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini”, “Giresun Tombul Fındığı”, “Maraş Çöreği”, “Çağlayancerit Cevizi”, “Maraş Tarhanası”, “Gemlik Zeytini”, “Milas Yağlı Zeytini”, “Gaziantep Menengiç Kahvesi/Gaziantep Melengiç Kahvesi”, “Araban Sarımsağı” da, coğrafi işaret almak üzere gerekli başvurular yapılmış ve AB Komisyonu tarafından inceleme süreci devam eden ürünler olarak sıralanıyor.
-ATSO RÜZGARI-
Fuar’ın katılımcıları arasında yer alan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ise Hatay coğrafyasının tescilli ürünleri ile zenginleştirdiği standı ile dikkat çekti. Bu konudaki paylaşımda, “Biz, coğrafi işaretini aldık, size gelip yemesi düşer. Neler yok ki standımızda…” denilirken, coğrafi işaret serüveni başarıyla sonlanan ürünler de şöyle sıralandı:
Künefe, Kağıt Kebabı, Samandağ Biberi, Antakya Sürkü, Antakya Küflü Sürkü, Tuzlu Yoğurt, Carra Peyniri , Kabak Tatlısı ve Samandağ Ney-i.  -Tamer Yazar-

(Visited 2 times, 2 visits today)