Yorum: Hatay Uzlaşmayı Sağladı

Yorum: Hatay Uzlaşmayı Sağladı

Medeniyetler beşiği Hatay maalesef geçen haftayı çok üzücü, yoğun bir gündem ile geride bıraktı. Bir aylık zaman dilimi içinde iki büyük yangın Türkiye’nin gözünü Hatay’a çevirdi. İlk yangın Samandağ’da çıkmış ancak ülke gündemine yeterince oturmamıştı. Ancak; Belen, İskenderun ve Arsuz’da çıkan son yangın ile Hatay; ülke gündeminin baş sırasına oturdu. Çünkü bu kez tartışma götürmeyecek kadar açık bir neden vardı: Yaşanan yangınlar SABOTAJ idi ve ikinci yangın yerleşim yerlerine, evlere, sokaklara sıçradı.
Kuşkusuz ki yaşanan yangın hakkında çok şeyler söylenecek ve yazılacak. Ancak ben bir başka ilginç gelişmeyi dikkatinize sunmak istiyorum. Bir süredir İktidar ile muhalefet hemen hiçbir konuda uzlaşma sağlayamazken; her konuda zıt bir tutum geliştirirken Hatay Yangını sonrası ülke genelinde herkesin bir anda tek nefes tek vücut olması ilginçti.
AKP, MHP, CHP, İYİ Parti ve HDP de aynı telden çaldı, aynı dili kullandı. Buna meclis dışındaki partiler de eklendi. Hatay’dan yükselen acı sesi Türkiye hemen duydu ve kısa sürede Türkiye’nin dört bir yanından #hatayyanıyor paylaşımları dikkat çekti.
Umuyor ve diliyoruz ki ülke genelinde Hatay örneğinde olduğu gibi daha çok Konsensüs ve Uzlaşma sağlanır. Ne de olsa bu ülke hepimizin.
Sevgiyle kalın.
[email protected]