Yorum yapacak kadar… Bilgiye Sahip Değiliz

Yorum yapacak kadar… Bilgiye Sahip Değiliz

Başarılarıyla, birçok uluslararası derginin kapağına çıkan, ödüller alan ve gündem yaratan, Hataylı Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi İstanbullu Prof. Dr. Özlem Türeci’nin gündeminde bu defa ‘Türkiye’ ve ‘özgürlükler’ vardı, ama cevap da kısa oldu.

Alman BioNTech kurucuları Hataylı Uğur Şahin ve İstanbullu Özlem Türeci; kovid-19 aşısının geliştirilmesi, kanserle mücadelenin geleceği ve insanların 200 yaşına kadar yaşayıp yaşayamayacağına ilişkin olarak, Axel Springer (30’un üzerindeki ülkede 150’den fazla gazete ve dergiye sahip Avrupa’daki en büyük basım şirketlerinden biri) CEO’su Matthias Döpfner’in sorularını yanıtladı. Şahin ve Türeci’ye, Business Inside’da yayınlanan röportajda, Türkiye’deki siyasi durum üzerine düşünceleri de soruldu.
-SİYASET!-
Döpfner’in, “Türkiye’deki siyasi gelişmeleri nasıl görüyorsunuz?” sorusuna, “Bu konuda yorum yapacak kadar bilgiye sahip değiliz” yanıtını veren çifte daha sonra, “Sizce özgürlüğün değeri nedir?” sorusu yöneltildi. Şahin, “Bana göre özgürlük, kendi adınıza karar verebilmektir, tutku duyduğunuz şeyi yapabilmektir. Bunu yapamazsak, mutsuz oluruz. Bu nedenle özgürlük çok önemli” şeklinde yanıtladı.
-ÖZGÜRLÜK!-
Türeci ise aynı soruya, “Özgürlük; inovasyon, değişim ve dönüşümün temelidir. Özgürlük olmadan bu mümkün olmazdı. Bu bakımdan özgürlük, bir bilim insanı için çok daha önemli” dedi.
Şahin, aşının zorunlu uygulanmasına da karşı olduklarını belirterek, “Herkes kendisi karar vermeli. Herkesin karar verebilmesi için şeffaf davranmalıyız” dedi. Tamer Yazar