Yozgat Tarlalarında Hataylı İşçiler

Yozgat Tarlalarında Hataylı İşçiler

Türkiye’nin en yaşanabilir iller sıralamasında HATAY 30., YOZGAT ise 73. sırada…

İlimiz Hatay, Türkiye’de en yaşanabilir iller arasında 73. sırada yer alan Yozgat’a tarım işçisi ihraç ediyor!
Hatay; milli geliri, devlet bütçesine katkısı, sanayisi, tarımı, eğitim düzeyi, refah düzeyi kendisinden daha düşük, geride olan Yozgat iline kamyonlar dolusu tarım işçisi gönderiyor. Yozgat tarlalarındaki soğanın hasadını, Hatay’dan özel olarak götürülen işçiler yapıyor.
Türkiye’nin önemli soğan üretim merkezlerinden biri olan Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde soğan hasadı başladı. İlçeye bağlı Kümbet ova bölgesinde bu yıl 4 bin 300 hektar alana soğan ekimi gerçekleştirildi. 25 bin ton rekoltenin beklendiği Aydıncık ilçesinde, tarlada 4 liradan satışa sunulan soğan hem verimi hem de fiyatıyla üreticisinin de yüzünü güldürdü.
Hatay’dan Yozgat’ta gelen mevsimlik işçiler de soğan sökümü için günün ilk ışıklarıyla birlikte tarlaların yolunu tutuyor. Hatay’dan Yozgat’a giden işçiler, sökümünü yaptıkları soğanları çuvallara doldurarak satışa hazır hale getiriyor. TIR’lara yüklenen soğanlar, satış için yurdun dört bir yanına gönderiliyor.
Yozgatlı soğan üreticisi Ali Çevik, geçen yıla oranla soğan üretiminde artış olduğunu söyleyerek, “Hatay’dan getirttiğimiz işçiler eliyle hasadımız iyi. Bu yıl yaklaşık 40 dekar soğan ektim. Yaklaşık 160 ton soğan aldım. Bu yıl hem fiyat hem de verim çok iyi. Geçen yıl soğanın kilogramını 40 ila 50 kuruş arasında sattık, bu yıl 4 ila 5 lira arasında satılıyor.
Ürettiğimiz soğanlar, yurt içinde birçok ile gidiyor. Soğanlarımız çok kaliteli. Göz yaşartan soğan, bu yıl yüzümüzü güldürdü. Hem verim hem fiyat yönüyle yüzümüz güldü”
dedi.
Hatay’dan mevsimlik işçi olarak Yozgat’a giden Hataylı tarım işçisi İsmail Basatemir ise “Hatay’dan geliyoruz, tarım işçisiyiz. Geçimimizi buradan sağlıyoruz. 50-60 kişi geldik. Burada soğan, patates işi yapıyoruz. Geçimimizi buradan sağlıyoruz, çadırda kalıyoruz. Hasat başladığı zaman geliyoruz bitince de memleketimiz Hatay’a geri dönüyo-ruz. Bir kişi, günlük 300 liraya kadar yevmiye alıyor. Geçimimizi buradan sağlıyoruz” şeklinde konuştu.