Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yunanistan muhalefetinde lider değişti

Yunanistan’da ana muhalefet partisi
Yunanistan’da ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakın (SYRIZA) yeni lideri Stefanos Kaselakis, görevi Aleksis Çipras’tan devraldı.   Kaselakis ve Çipras parlamentodaki özel ofiste bir araya geldi.  Çipras, dün yapılan ikinci tur başkanlık seçiminde birinci olarak parti liderliğini üstlenen Kaselakis’i tebrik etti.  Daha önce milletvekilliği veya bakanlık tecrübesi olmayan Kaselakis’i siyasetin zorlukları hakkında uyaran Çipras, “Yunan toplumu çok büyük zorluklar içinde. Birlik ve yoldaşlık ruhu içinde umut ve perspektif sağlamalıyız.” dedi.  Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de Kaselakis’i arayarak tebrik etti. Miçotakis, SYRIZA’nın yeni liderini yakın zamanda görüşmeye davet etti.

Kaselakis, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, “SYRIZA bundan böyle kazanacaktır.” dedi.  Kendisinin halkın sesi olduğunu belirten Kaselakis, “Yunanistan’ı, ilerici, modern bir Avrupa ülkesi yapalım.” ifadesini kullandı. Kaselakis, ilk yurt dışı seyahatini Güney Kıbrıs Rum yönetimine yapacağını duyurdu.

SYRIZA’nın Avrupa Parlamentosu milletvekili Stelyos Kuloğlu da OPEN TV’ye yaptığı açıklamada, siyasi geçmişi olmayan Kaselakis’in ana muhalefet lideri oluşu için “Bu, tüm dünyada Siyaset Bilimi fakültelerinde ders olarak anlatılmalıdır. İlk kez oldu ve bence bir daha olmaz. Bu oldu çünkü SYRIZA’da kriz ve ideolojide yozlaştırıcı bir eğilim vardı.” dedi. Kuloğlu, SYRIZA’nın artık sol bir parti kabul edilemeyeceğini belirterek “SYRIZA rock grubundan hafif pop grubuna dönüştü.” diye konuştu.

Kaselakis seçimi ikinci turda kazanmıştıDün yapılan ikinci tur seçimlerde eski Çalışma Bakanı Efi Aşçioğlu ile liderlik yarışına giren Kaselakis, seçimi kazanarak partinin Çipras’tan sonraki yeni başkanı olmuştu. Daha önce milletvekilliği veya bakanlık görevinde bulunmayan Kaselakis, SYRIZA ile 2021’de tanışmıştı.  Kaselakis, SYRIZA’yı 2015’te iktidara taşıyan eski SYRIZA lideri Aleksis Çipras’ın davetiyle Mayıs ve Haziran 2023 genel seçimlerinde milletvekili adayı olmuş ancak parlamentoya girmeye hak kazanamamıştı. Matematikteki üstün başarısı dolayısıyla tam burslu öğrenci olarak 14 yaşında ABD’ye göç eden, finans, ekonomi eğitimi alan 35 yaşındaki Kaselakis bir süre Goldman Sachs’ta çalışmış ve ardından deniz taşımacılığı alanında kendi firmasını kurmuştu.

Çipras 2023 genel seçimlerindeki başarısızlık nedeniyle liderlikten çekilmiştiÇipras, 25 Haziran’daki genel seçimlerin ardından partinin değişime ihtiyaç duyduğunu belirterek yapılacak parti başkanlığına aday olmayacağını açıklamıştı.  Parti liderliğini 34 yaşında üstlenen Çipras, genel seçim sonuçlarının SYRIZA’ya, ana muhalefeti üstlenmek ve değişime gitmek olmak üzere iki görev yüklediğini ifade etmişti.  SYRIZA’nın düşüşü  Temmuz 2019 genel seçiminde yüzde 31,53 oyla ana muhalefete yerleşen SYRIZA, her ne kadar ana muhalefetteki yerini korusa da oy oranında önemli düşüş kaydetmişti.  SYRIZA’nın, Mayıs 2023 genel seçimlerinde yüzde 20,07 olan oy oranı 25 Haziran’daki sonuçlarla yüzde 18’in altına düşmüştü. (aa)