Yüzbinlerce sivilin çaresizliği…

Yüzbinlerce sivilin çaresizliği…

Ve Şam’dan gelen son AF çağrısı!

Askerlikten kaçan, ülke içinde ve dışında bulunanlar için tam af ile ilgili bir karar çıkartan Şam Yönetimi’nin bu son hamlesi yakından izlenirken, Hatay’ın Apaydın Kampı’nda kalmaya devam eden, yüksek rütbeli, Suriye Ordusu mensubu eski askerlerin tavrı da merak konusu!

Hatay, İstanbul, Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa, Kilis gibi, Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak konakladığı illeri de yakından ilgilendiren son açıklama Şam’dan geldi. Suriye’de, ülkeden kaçanlar dahil, tüm asker kaçakları için ‘tam genel af’ ilan edildi.

Suriye Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Devlet Başkanı Esad, 25 Ocak 2022 tarihine kadar askerlikten kaçan, ülke içinde ve dışında bulunanlar için tam af ile ilgili karar çıkardı” ifadeleri yer aldı.

Devlet Ajansı Sana da haberi şöyle duyurdu:

“Cumhurbaşkanı Beşar Esad, bugün, 25.1.2022 tarihinden önce dahili ve harici firar suçu işleyenler için, cezanın tamamına ilişkin genel af içeren kanunu çıkardı.”

Sputnik Türkçe’de yer alan habere göre; af kapsamına, 1950’de kabul edilen ve asker kaçakları için cezalar öngören, Savaş Suçu Yasası’nın 100 ve 101. maddelerine tabi olan vatandaşlar giriyor. Esad’ın kararına göre af, Suriye’de bulunanlar için 3 ay içinde, ülke dışında olanlar için de 4 ay içinde gönüllü olarak askeri şubelere gelmeleri şartıyla uygulanacak.

-KORKU FİLMİ!-

Şam’dan gelen ‘dönün’ çağrısına rağmen, ülkenin muhalifler tarafından kontrol edilen bölgeleri ile Hatay gibi Türkiye’nin sınır illeri yakınlarında kurulu çadır kentlerde kalanların ağır kış şartları nedeniyle yaşadıkları zorluk ve çaresizlik, BM gündeminde.

Suriye’de 11 yıldır süren iç savaş yüzünden yerlerinden olan, insani yardım kamplarında yaşamak zorunda kalan Suriyelilerin, bölgede etkisini gösteren soğuk hava ve kar yağışına karşı hayatta kalma mücadelesi verdiğine işaret eden, Birleşmiş Milletler’in (BM) kıdemli uluslararası insani yardım görevlisi Mark Cutts, son birkaç gün içinde, Suriye’deki kamplarda ağırlaşan hava şartları nedeniyle, korku filmlerindeki sahneleri andıran görüntülerin ortaya çıktığını söyledi.

New York’taki BM muhabirlerine video konferans aracılığıyla, Suriye’de insani yardım kamplarındaki son durumla ilgili bilgi veren Mark Cutts, insani yardım görevlilerinin son birkaç günde, özellikle kuzeybatıdaki kamplarda gerçek korku sahneleri gördüklerini söyledi. Cutts, insani yardım çalışanlarının, kamplarda çöken çadırların altından insanları kurtardıklarını, birçok kişinin kar temizlemek için herhangi kürek veya başka ekipmanı olmadığını, bu yüzden sadece terlikleriyle yürüyen çocukların çıplak elleriyle kar temizlemek zorunda kaldıklarını kaydetti.

-DONDURUCU SOĞUK!-

Cutts, sıfırın altındaki sıcaklıklarda, yırtık ve çürük çadırlarda yaşayan yaşlılar ve engelliler için durumun çok daha zor olduğunu belirterek, “Kamplarda yaşayan 100 bin Suriyeli, yoğun kar yağışından olumsuz olarak etkilendi. Yaklaşık 150 bin kişi de yağmur altında, donma tehlikesiyle karşı karşıya.

Tüm bölgeyi saran bu soğuk havanın etkilerinden gerçekten de acı çeken çeyrek milyon Suriyeli var. Bölgede yerlerinden edilmiş 2,8 milyon kişi var. Bu insanlar, son birkaç yılda çok şey yaşadı. Bir yerden başka bir yere kaçtılar, bombalar onları kovaladı. Çaresizlik yaşadılar. Son birkaç gündür, insani yardım çalışanları; yolları temizlemek, gezici klinikler kurmak, hasarlı çadırları onarmak veya değiştirmek, yiyecek, battaniye ve kışlık giysi gibi acil ihtiyaç duyulan malzemeleri sağlamak için ellerinden geleni yapıyorlar” dedi.

-ACİL ÇAĞRI!-

Cutts, yerinden edilmiş kişileri hızla çadırlardan çıkarıp, daha güvenli ve daha onurlu yaşayabilecekleri geçici barınaklara taşınması için uluslararası topluma destek olmaları için çağrıda bulundu.

Bu arada, Suriye’nin Haseke kentindeki Sina Hapishanesi’ne geçen hafta IŞİD’in düzenlediği saldırının ardından bölgede çatışmaların hızla tırmandığı, silahlı saldırılar ve patlamalar sonucunda çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği bildiriliyor. BM’ye göre, son çatışmaların ardından bölgede yaklaşık 45 bin kişinin daha yerlerinden olduğu kaydedildi.

BM Suriye İnsani Yardım Koordinatörü İmran Rıza ile BM Bölgesel İnsani Yardım Koordinatörü Muhannad Hadi de sivillerin güvenliği konusundaki duydukları endişelerini dile getirdi.

Tamer Yazar