Yüzde 3+3 Zam Güncellenmeli

Yüzde 3+3 Zam Güncellenmeli

Kamu-Sen, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Maliye Bakanı Elvan’a taleplerini içeren mektupları gönderdi …

Kamu Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin ve Yönetim Kurulu Üyeleri, 2021 yılı için kamu çalışanlarına yapılan yüzde 3+3 zammın güncellenmesi ve memur maaş zamlarının yeniden revize edilmesi için PTT Antakya Merkez Şubesinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a talepleri içeren mektup ve bordroları gönderdi.
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, Antakya PTT Merkez binasında düzenlediği toplantıda yetkililerin memurları enflasyona ve ekonomik olumsuzluklara ezdirmeyeceğini umduklarını söyledi, maaşlardaki erimeyi telafi edecek ek bir zamla salgınla mücadelenin kahramanlarının yüzlerini güldürmesini beklediklerini bildirdi.
Alım gücü azaldı …
Memurlar ve emeklilerin, yoksulluk içinde en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumda olduğunu söyleyen Şahin, açıklamasında şunlara yer verdi: “Toplu sözleşme görüşmeleri de etkisiz sendikalar ve malum konfederasyon yüzünden yaralara çare üretmekten uzak kalmaktadır. 2019 yılında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda kamu görevlileri ile emeklilerin sosyal ve özlük haklarında kayda değer bir kazanım sağlanamadığı gibi 2020 yılı için altışar aylık dönemler halinde yüzde 4’er, 2021 yılı için ise yüzde 3’er oranında zam yapılması karara bağlanmıştı.
2021 yılında enflasyon hedefine ulaşılsa bile memur maaşlarının gerçekleşen enflasyon karşısında yine en az %3,5 eriyeceği daha şimdiden kesinleşmiştir. Zaten ocak ayında alınan yüzde 3 zam, mart ayı itibarı ile vergi dilimindeki artışa gidecektir. Hal böyle olunca memur ve emeklilerimizin alım gücü yıldan yıla azalmakta, aile bütçesindeki açık her gün biraz daha büyümektedir.
Ek zamla yüzler güldürülmeli …
Memur ve emeklilere yapılacak destek ekonomiye de can suyu olacak piyasaların canlanmasını sağlayacaktır. Bu talebimizi ve gerekçelerini içeren mektuplarımızı Cumhurbaşkanımıza ve Hazine ve Maliye Bakanı’na gönderiyoruz. Hazırladığımız gerçek maaş bordrolarını da mektubumuza ekledik Yetkililerin memurlarımızı enflasyona ve ekonomik olumsuzluklara ezdirmeyeceğini umuyor; maaşlardaki erimeyi telafi edecek ek bir zamla salgınla mücadelenin kahramanlarının yüzlerini güldürmesini bekliyoruz.” Mehmet ÖZGÜN