Zahter, zeytinyağı ve nar ekşimi

Zahter, zeytinyağı ve nar ekşimi

Hatay’dan Alıyorum

“Türkiye, aynı anda Avrupalı, Balkanlı, Karadenizli, Kafkasyalı, Ortadoğulu özellikleri taşıyan yegâne ülke” diyen, İstanbul Nişantaşı’ndaki Sade Beş Denizler’in Şefi Deniz Şahin, malzemelerin geldiği adrese işaret etti.

Bitkisel zenginliği, yemeklerinin lezzeti, yöresel olarak yetiştirdiği ve ürettiği birçok ürün bazında dikkat çeken Hatay, Türkiye’nin belli başlı restoranların da, şeflerinin de tedarik listesinde yer alıyor.

Bilindiği gibi, Hatay Medeniyetler Sofrası adlı zincir restoranların sahibi olan Hataylı Şef Burak Özdemir (CZN Burak) de hem İstanbul’da, hem de Dubai’de bulunan restoranları için birçok malzemeyi Hatay’dan almaya devam ediyor.

Bu konuda benzer bir yol izleyen isimlerden biri de, “Türkiye, aynı anda Avrupalı, Balkanlı, Karadenizli, Kafkasyalı, Ortadoğulu özellikleri taşıyan yegâne ülke” diyen, İstanbul Nişantaşı’ndaki Sade Beş Denizler’in Şefi Deniz Şahin.

Şahin, konuya ilişkin olarak, DÜNYA Gazetesi’nden Faruk Şüyün’e verdiği açıklamada, “Pirpirim kavurmasının (yabani semizotu) kurutulmuş pirpirimi Elazığ’dan geliyor. Tokat pehlisi ve etli yaprak sarmasının yaprağı Tokat’tan. Zeytinli zahter piyazının zahterini Hatay’dan getirtiyoruz. Karalahana çorbasının mısırı ve mısır unu Trabzon’dan. Unutmabeni arpacık soğan ve nohutla yapılan bir yemek, tereyağını Malatya’dan alıyoruz. Yerelması kavurması da menümüzde. Konya’dan etli ekmeğin unu, özel. Etli ekmek onsuz bu şekilde olmuyor. Süzme yoğurdu Konya’dan, kurutulmuş bamyayı Amasya’dan, zeytinyağı ve nar ekşimi Hatay’dan alıyorum. Bütün bölgelerle çalışıyorum” dedi.

Tamer Yazar