Zamanı mı Şimdi?

Zamanı mı Şimdi?

İskenderun Belediyesi’nden emekliye ayrılan 32 Personel için, kapalı salon toplantısı ile bir plaket töreni yapıldı. Bu arada, koronavirüs bulaşma riskine karşı da, koruma amaçlı olarak “Sosyal Mesafe” unutuldu, yan yana, saf safa, el ele, kola kola duruşlar oldu. Oysa Cumhurbaşkanlığı, geçtiğimiz hafta yayınladığı genelgeyle, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyesi üzerine, ulusal ve uluslararası düzeyde açık – kapalı alanlarda düzenlenecek her türlü bilimsel, kültürel, sanatsal ve benzeri toplantı ve aktivitelerin Nisan ayı sonuna kadar ertelendiğini duyurmuştu.

İskenderun Belediyesi personellerinden 32 çalışanın, uzun yıllar süren hizmetlerini tamamlayarak bu ay itibari ile emekliye ayrılması nedeniyle, kapalı ortamda, çok sayıda kişinin katılımı ile gerçekleşen törende konuşan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, şu bilgiyi verdi:
“Her bir Belediye çalışanımıza yeni hayatlarında sağlıklı, huzurlu günler temenni ediyorum. Toplamda 6.285.383 TL’lik maddi özlük hakları bugün itibari ile arkadaşlarımızın banka hesabına defaten yaptırılmıştır. Göreve geldiğimiz günden bu tarafa, emekli olan toplamda 62 çalışanımıza, maddi özlük hakları olarak toplam 10.789.366 TL ödeme yapılmıştır. Emekli olarak 2. baharlarını yaşamaya başlayacak olan sevgili çalışma arkadaşlarımın her birine canı gönülden teşekkür ediyorum.”
-Sosyal Mesafe’ye uyulmadı-
Sağlık Bakanlığı resmi verileri ile koronavirüs salgınına karşı mücadelede vaka ve ölüm sayıları her geçen gün artan ülkemizde ve ilimizde, her bireyin yurttaş olarak sorumluluğu olan; Bakanlıklar, Valilik, Kaymakamlık ve bilim insanlarının önerdiği kurallara, emeklilere plaket töreninde uyulmaması dikkat çekti.
Bilim insanları, Sağlık Bakanı ve diğer yetkililer günlerdir uyarıyor, “Sosyal Mesafeyi Koruyun” şeklinde. “Aranızda da asgari 2 metre mesafe olsun” deniliyor. Buna rağmen İskenderun’daki törene çok sayıda kişi katılıyor, kapalı alandaki havasız ortamda gerçekleşen toplantıda, görevliler ve katılımcıların samimi yaklaşımları, yan yana ve kol kola görüşmeleri yanı sıra plaket alımı sırasında karşılıklı mesafenin 40-50 cm civarında olmasının olası virüs bulaşımına zemin hazırlayacağı kaydedilerek, toplantıyı organize edenlerin bunu dikkate almamaları, katılanların da bireysel olarak önlemlerini almamaları ve kurallara uymamaları eleştirildi ve Hatay halkına, insanlığa yönelik bir sorumsuzluk olarak yorumlandı.
Oysa Cumhurbaşkanlığı, kısa süre önce bir genelge yayınladı ve genelgede, her türlü toplantının iptal edildiği ve ertelendiği duyuruldu. Geçtiğimiz hafta sonunda yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde; Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının tüm dünya için halk sağlığı tehdidi oluşturduğu ve salgının Türkiye’de yayılımının önlenmesi amacıyla, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyesi üzerine, ulusal ve uluslararası düzeyde açık ve ya kapalı alanlarda düzenlenecek her türlü bilimsel, kültürel, sanatsal ve benzeri toplantı ve aktiviteler Nisan ayı sonuna kadar ertelendiği duyuruldu. -Cemil Yıldız-