Zeytin ağaçlarını kestiler

Zeytin ağaçlarını kestiler

Hassa-Söğüt’te yapılacak GÖLET’e hafriyatla toprak alınmak üzere, 100’ün üzerinde ZEYTİN AĞACI kesildi.

Hem tarımda üretimsizlikten yakınırız hem de tarımsal ürünlerin önde gelen kalemlerinden biri olan zeytin ağaçlarını keseriz. Böyle bir çelişkiyi izah edebilecek biri var mı?

İlimiz Hassa ilçesine bağlı Söğüt kırsalında, 18 yıldır Ecrimisil ödeyerek zeytin diken ve eken bir ailenin zeytin ağaçları tek tek söküldü. Yaklaşık 100’ün üzerinde zeytin ağacı yok ediliyor.

Gerekçe şu: Hassa-Yolluklar Mahallesi’ne yapılacak gölet için araziden hafriyatla toprak alınacak olması! Bunun için zeytin ağaçları yok ediliyor. Oysa zeytin, yasayla özel korunan bir tarım ürünü. Bu bilinirken, göz göre göre zeytin ağaçlarına kıyıyorlar.

İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, gelişmeden dolayı üzüntü duyduklarının altını çizerek, yetkililere şöyle seslendi:

“Bu yanlışı hemen durdurun. İnsanların gözü gibi baktığı zeytin ağaçlarının köklerinden çıkarılmasının önüne geçin. Yazıktır, günahtır. Cuma günü haber veriyorsunuz, Cumartesi günü zeytin ağaçlarını söküyorsunuz!” -Haber/Cemil Yıldız-