Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Zeytinliklerimizin talan
edilmesine izin vermeyeceğiz

Çevrecilerden, zeytinliklerin madencilik faaliyetine
Çevrecilerden, zeytinliklerin madencilik faaliyetine açılmasına ilişkin yönetmelik değişikliğine tepki

      Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) ve Antakya Çevre Koruma Derneği (AÇKD) tarafından yapılan açıklamada, zeytinliklerin madencilik faaliyetine açılmasına ilişkin yönetmelik değişikliğine tepki gösterildi, zeytinliklerimizin talan edilmesine izin verilmeyeceğine vurgu yapıldı.

      Zeytinciliğin gıda güvenliğinde, ekosistemde ve insan sağlığında çok önemli bir yeri olduğunun belirtildiği açıklamada, ülkemizin dünyada, zeytin ve zeytinyağı üretiminde çok önemli üretici ülke konumunda olduğu belirtildi.

Zeytin alanları ranta kurban edilmek isteniyor …

      Zeytinin, her yerde yetişen sıradan bir ağaç olmadığının, dünyada ağırlıklı olarak Akdeniz Havzası’nda yetiştiğini, dünyada üretiminin kısıtlı olduğunun belirtildiği açıklamada, ülkemizde zeytinliklerimizin 1939’dan itibaren yürürlükte olan 3573 sayılı “zeytin yasası” ile korunmaya çalışıldığı hatırlatıldı, bu yasaya rağmen zeytin alanlarımızın ranta kurban edilmek istendiğine dikkat çekildi.

      Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, zeytinliklerin madencilik faaliyetine açılmasına ilişkin yönetmelik değişikliğinin 1 Mart 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandığını belirtildiği açıklamada şunlara yer verildi: “Madencilik Yönetmeliği’nin 115. maddesine eklenen fıkrayla, zeytinlik alanlarında madencilik faaliyetine izin verilmesi, zeytinliklerin taşınması, taşınan ve yok edilen zeytinlik alanı kadar alanın zeytinlik olarak tesis edilmesi hükmü getirilmiştir. Bu karar kandırmaca olup, bilimsel bir karar değildir. Zeytin alanları bütünsel bir ekosistemi kapsar. Bu yönetmelik zeytin alanlarımızın ekosistemine zarar vererek yok edecektir. Madencilik faaliyeti yapılan zeytinlik alanlarının tekrar eski zeytinlik konumuna getirilmesi, Taşınan ve yok edilen zeytinlik alanı kadar alanın zeytinlik olarak yeniden tesis edilmesi bilimsel olarak mümkün değildir.  

      Kirli teknolojilerin kurulumu ve işletimi sonucunda Ülkemizin havası suyu ve toprakları kirlenmiş olup, Gıdada kendine yeten ülkeler arasında iken son zamanlarda zeytin ve zeytinyağı hariç çoğu gıdayı dış ülkelerden ithal etmek zorunda kalmış  ve gıda da dış ülkelere bağımlı olmuştur.

Milyonlarca zeytin ağacı yok edilecek …

      Bu yönetmelik uygulanırsa milyonlarca zeytin ağacımız kirli teknolojilere alan açılması için yok edilecek, zeytin üretimimiz zamanla çok azalacaktır. Ülkemiz, emniyetle tükettiğimiz zeytin ve zeytin yağını ithal etmek zorunda kalacaktır. Zeytincilikten geçimini sağlayan çiftçilerimiz işsizliğe ve yoksulluğa mahkum edilecektir.

Mevcut bulunan zeytincilik yasası çoğu bölgelerde kirli teknolojilerin, maden ocaklarının kurulumunu engellemektedir. Dolayısıyla ülkemizde rantı ve talanı da engellemektedir.

      Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, zeytinliklerin madencilik faaliyetine açılmasına ilişkin yönetmelik değişikliği, halen yürürlükteki Zeytincilik Yasasına ve kamu yararına da aykırıdır.

      Anayasanın 56. Maddesine göre Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Ekosistemimizi ve sağlığımızı bozacak, kamu yararına aykırı olan bu yönetmeliğin derhal iptal edilmesini talep ediyoruz. Anayasal hakkımızı korumak için zeytinlik alanlarımızın yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Demokratik ve hukuksal mücadelemiz bundan sonrada devam edecektir. Herkesi Zeytinimize sahip çıkmaya davet ediyoruz.”

      Mehmet ÖZGÜN