Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Zil Hatay’da Geç Çaldı

Yurt genelinde 12 Eylül

Yurt genelinde 12 Eylül Pazartesi günü başlayan 2022-2023 eğitim-öğretim yılı dolayısıyla, dün ilimizde resmi bir tören gerçekleştirildi. Dün saat 10.00’da Antakya Vali Teoman İlkokulu’nda gerçekleşen törene Vali Doğan yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç, Hatay Vali Yardımcısı Harun Kaya, Defne Kaymakamı Kadir Okatan, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, Kurum İl Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, yaptığı konuşmada özetle şöyle dedi:

“Eğitim olmadan hiçbir şey olmaz. Şu an okulların açılmış olmasının, öğretmen arkadaşlarımın öğrencileriyle buluşmuş olmasının sevinci içerisindeyiz. Anaokulundan liseye kadar, birbirinden değerli öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak eğitim ve öğretime devam ediyorlar.”

İl Milli Eğitim Müdürü Büyük’ün konuşmasının ardından, program kapsamında Antakya Vali Teoman İlkokulu öğrencileri tarafından hazırlanan “4. Sınıf öğrencilerimizin 1. Sınıf öğrencilerine çiçek takdimi”, “Şiir okuması”, “Dombıra” ve “Mehteran Takımı” etkinlikleri gerçekleştirildi.

OYUN DA ÖNEMLİ

MEB Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç da konuşmasında özetle şöyle dedi:

“Geçen hafta itibariyle yaklaşık 4 milyon okul öncesi öğrencisi ve 1. sınıf öğrencimiz öğretmenleriyle buluştu. Bu öğrencilerimiz, 1 haftalık uyum haftası sürecini tamamladı. Bu hafta itibariyle de 19 milyon öğrencimiz, 1 milyon 200 bin öğretmenimizle birlikte, 2022-2023 eğitim-öğretim yılını başlatmış bulunuyoruz. Öncelikle eğitim-öğretim yılımızın ülkemize, eğitim sistemimize ve bütün öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Değerli velilerimiz; Matematik kadar, Fen Bilimleri ve Türkçe kadar çocuklarımızın oyuna da ihtiyacı olduğunu asla unutmamız gerekiyor. Ben, bu duygularla, çocuklarımızın eğitim yılının hayırlı olmasını diliyorum.”

ÜCRETSİZ VERİLECEK

Vali Doğan da konuşmasında özetle şöyle dedi:

“2022-2023 eğitim-öğretim yılının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Çocuklarımız okullarına, öğretmenlerine kavuştular. İnşallah, hayırlı bir yıl olacaktır. Biraz önce, evlatlarımızın yapmış olduğu ve mehteran ekibimizin sergilemiş olduğu gösteriler, bizlere ne kadar büyük bir sorumluluk yüklediğini bir kez daha hatırlattı. Bizler, tarihte 16 devlet kurmuş bir milletin evlatlarıyız. Cumhurbaşkanlığı forsunda bu 16 devletin bayrağı işlenmiştir. Bu, aslında bize geçmişimizi hatırlatan, geçmişte ecdadın neler yaptığını hatırlatan ve bu neslin, gelecek neslin neler yapabileceğini hatırlatan bir işarettir.

Öğrencilerimizi iyi yetiştirebilmek için devletimiz tüm imkanlarını seferber etmiştir. Velilerimiz hatırlayacaktır, 70-80 kişilik sınıflarda eğitim görmekteyken bizler, şimdi evlatlarımız 20-30 kişilik sınıflarda eğitim görmekteler. Eğitim-öğretim materyalleri konusunda DA devletimiz büyük bir bütçe ayırmakta. Sayın Cumhurbaşkanımızda talimat verdi, ders kitaplarının yanında, artık yardımcı kitaplarda öğrencilerimize ücretsiz olarak verilecek.”

Öğrencilere düşen görevin çok çalışmak olduğunu hatırlatan Vali Rahmi Doğan, öğretmenlere hitaben de “Hepimiz, sizlerden aldığımız eğitimle başarılarımızı kaydediyoruz. Bu sebeple, sizlere çok büyük bir yükümlülük, sorumluluk düşmektedir. Bu sorumluluğunda farkında olduğunuzu biliyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından, Vali Doğan, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini törenle çaldı. Sonrasında, beraberindeki heyetle birlikte sınıfları gezerek ders kitaplarını inceledi ve öğrencilerle sohbet etti. -Haber/Cemil Yıldız-