Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Uzm. Psikolojik Danışman Metin HAMURCU

Sınavın Anlamı

Bir sınav zamanı daha geldi, çattı. Bütün bir yılın emeğini alıp alamayacağımız belli olacak bu iki güne yayılmış beş saatte.

Peki bu sınavın anlamı nedir?
YKS özünde mesleki teorik bilgiyi edinme ; sonrasında mesleki pratiği deneyimleme için alınan yüksek öğretime eğitimine açılan kapı görevindeki bir sınavdır.
Ancak sınav hiçbir zaman sizin zekanızı ölçen, sizin değerinizi ölçen bir skor değildir.
Sınav sizin kaygınızı ne kadar yönetebildiğinizi, ne kadar azimle çalıştığınızı, ne kadar o sorularla baş edebildiğinizi ölçer.
Aileler bu son bir haftada ‘Beklentili ebeveyn’ rolünden çıkmalı ; artık kabullenici ,kapsayıcı ebeveyn rolüne geçiş yapmalıdır.
Esasen her zaman çalışma süreci takdir edilmeli bir ebeveyn tarafından ancak genelde sonuç odaklı davranıyoruz maalesef.
Genelde matematik, fizik, kimya derslerini önemsiyoruz böylece çok başarılı bir sözel ya da dil öğrencisini rencide ediyoruz belki de.
Sorsak tüm aileler ‘Ben onun iyiliği için çalış diyorum’ der ya da ‘Onun iyiliği için telefonu elinden alıyorum’ veya ‘Dışarıya çıkmasını yasaklıyorum.’ der. Sınav hazırlık dönemi tabi ki daha çok çalışılan bir dönem ancak bir tabir-i caizse bir ‘sistem kölesi’ ya da ‘eğitim neferi’ istemiyoruz. Mutlu ; geleceği sağlam temellere oturmuş ,rahat,kariyer gelişimine müsait, geliri makul bir meslek sahibi ‘birey’ istiyoruz.
O yüzden gençleri motive edecek konuşmalara ihtiyaç var ; becerilerini de iyi analiz etmek lazım. ‘Her kapak her tencereye olmaz.’ bunu göz önünde bulundurmak gerek.
Son günlerde bol bol deneme çözmesini telkin edin , kaygılarını gidermeye çalışın; sevdikleriyle daha çok zaman geçirmesini, odasına kapanmamasını söyleyin.

ve en önemlisi;

Sadece sizin çocuğunuz olduğu için bile çok kıymetli olduğunu bilsin, sınav gelir geçer ,başarılı olacak daha çok kulvar olacak hayatta …

Hepimiz zorluklara ve sınavlarla karşı karşıya kalıyoruz. Bunlar bizi güçlendirmek ve bizi geleceğe hazırlamak için var. Sadece keyfimiz için değil, bu yolda karşı karşıya geldiğimiz bütün zorluklar için. – Glenn Beck

Ben bazı derslerin sınavlarını geçemedim; ama arkadaşım hepsini geçti. O şimdi Microsoft’ta başarılı bir mühendis, ben Microsoft’un sahibiyim. – Bill Gates

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR

TÜMÜ

SON HABERLER