Hatayspor’umuza Sarılalım

Tarih, 30 Mayıs 2019. Hatayspor, Süper Lig’e yükselmek için Gaziantep ile final maçına çıkacak.

Daha önce de ifade etmiştim. O güne kadar Hatayspor’a yüksek rakamlar ödenmesini eleştirmiş, “bu kadar para harcanmasına gerek yok” diyordum. Derken tabii Süper Lig’e yükselme heyecanı hepimizi sardı. Maçtan 2 gün önce Sayın Lütfü Savaş Başkanımızı aradım, başarı diledim. “Aslında sizi çok eleştirmiştim, fakat Hatayspor Süper Lig’e yükseliyor, iyi ki bu vizyonu ortaya koymuşsunuz” dedim. Biraz şakalaştık ve maç için İstanbul’a geçtik.

Hiçbir Hataylı yenileceğimizi düşünmüyordu. Antep’i yenip, Süper Lig’e çıkacaktık. Takım çok güzel mücadele etti, pozisyonlar kaçtı. Derken penaltılarda yenildik. Süper Lig hayallerimiz suya düşmüştü.

Yenilmek o kadar üzmemişti, ama bir daha bu seviyede kalabilmek çok zordu. Genelde bu büyük motivasyonlar hüsranla sonuçlanınca, bizim gibi mütevazi bütçeli kulüplerin o seviyelerde tekrar tutunabilmesi çok zor olur.

Derken Sayın Savaş, “Ben bu takımı dağıtmayacağım. Bu sefer şampiyon olup, Süper Lig’e çıkacağız” açıklamasını yaptı. Ben yine, “inşallah olur, ama çok zor” dedim. Takım zor başardı, Süper Lig’e çıktı.

Süper Lig’e çıktık da, ne yapacağız peki? Birçokları gibi ben de, “Düşmezsek büyük başarıdır” dedim. Hatayspor, fırtınalar estirdi, gurur duyduk.

Ha tabii, burada çok önemli bir parantez açmak gerekir. Süper Lig’e çıktığımızda, takımımızın hocası yoktu. Birçok isim konuşuluyor, menajerler de birçok ismi takımın başına getirmek için lobi yapıyordu. Ömer Erdoğan ismi dolaşmaya başladı. “Ya Ömer Erdoğan’ın hocalık kariyeri yok, nereden çıktı bu isim” dedim. O günlerde de Lütfü Başkan’a bir ziyaretim olmuştu. Başkan, “bize güvenin, doğru ismi getireceğim” dedi. “Hayırlısı” dedik, Ömer Hocamız takımın başına geldi.

Süper Lig’e çıktık. İlk sene fırtına gibi estik. “Bu takımın önemli bir kısmı dağıldı, bu sezon ne yapacağız, nasıl olacak” derken, takım, kaldığı yerden daha iyi bir şekilde oyununa devam ediyor. Ömer Hoca’yı ve scout ekibini kutlamak lazım. Bana göre Türkiye’nin en başarılı scout ekibi açık ara Hatayspor’da. Oyuncu seçimleri gerçekten müthiş. Hem saha içinde, hem de saha dışında bu oyuncular müthiş karakter ortaya koyuyor. Şehir insanı ile iç içe yaşıyorlar, hiçbir şımarıklık itici davranış sergilemiyorlar. Sahada da takım, sadece futbola odaklı.

Şuan ki fotoğrafta tek eleştirim var. Tesisleşme ve altyapı. Hatayspor, bu iki başlığı da halledebilirse, biz maddi olarak da çok güçleniriz, kurumsal bir yapıya bürünerek çok daha güçleniriz.

Hatayspor’un 2 büyük şansı var. Biri Sayın Başkan Lütfü Savaş, diğeri de Ömer Erdoğan’dır. Ömer Erdoğan, futbol tarihimize adını altın harflerle yazacak. Müthiş mütevazi bir insan. Hatayspor’un bu başarısında aslan payı Ömer Hoca’dadır. Takımımız sahaya çıkıyor, aslanlar gibi mücadele ediyor, sadece oyuna odaklanıyor. Rakiple, hakemle asla münakaşaya girmiyorlar.

Dün Lütfü Başkan’la yaptığım görüşmede bunu ilettim. “Kesinlikle şımarık bir takım olmayacağız, kimse Hatayspor’un önüne geçmeyecek, takımımız bu çizgide devam edecek, şehrin takımı sahiplenmesinden de çok memnunuz” dedi. “Antep maçında, 12.500 kapasiteli koltukta (yarı kapasiteden ötürü) 8.500’e yakın kişi maçı izlemiş, bu rakamdan çok memnunuz” dedi, Başkan Bey. Gerçekten de Pazartesi ve Anadolu maçı olduğu düşünülürse, bu rakam gayet iyi.

Hatay halkı, mümkün oldukça maçlara gelmeli, takıma sahip çıkmalı. Bu takım, bu desteği hak ediyor.

Emeği geçen birçok isim var. Herkesin emeklerine sağlık. Bu başarı, bir yolculuğun sonucudur. Eski başkanlar, yöneticiler, büyük destekler veren iş insanları, herkese ayrı ayrı teşekkür etmek gerekir. Birlik olmalıyız.

Yolun açık olsun Hatayspor’um.

[email protected]